A kínaiak öt évszakot különböztetnek meg a nálunk lévő 4 évszak helyett, ugyanis külön évszaknak számít a NYÁRUTÓ is. A nyárutó a nálunk indián nyárnak vagy vénasszonyok nyarának hívott időszak, ami az átalakulás időszaka, amikor elkezdenek színesedni a növények, a hőmérséklet pedig már nem olyan intenzív, de még meleg, sok napsütéssel.

A KÍNAI GYÓGYÁSZAT minden évszakhoz különböző elemet, szervet, ízt és lelkiállapotot társít:

NYÁRUTÓ
Nyárutó eleme: FÖLD
Nyárutó meridiánjai: lép/hasnyálmirigy-gyomor meridiánok
Nyárutó íze: édes
Nyárutó lelkiállapota: töprengés és bizonytalanság

A lép/hasnyálmirigy és a gyomor különösen fontos szervek, az emésztés és a szervezet energetikájának a központjai, ugyanis az energia (csí) szorosan összefügg a gyomor működésével. A gyomor nem szereti a hideget, melegítsük gyomrunkat: az őszi/téli időszakban igyunk meleg folyadékot/teát és együnk sok-sok meleg levest.

ŐSZ
Ősz eleme: FÉM
Ősz meridiánjai: tüdő-vastagbél meridiánok
Ősz íze: csípős
Ősz érzelmei: bánat, szomorúság, lehangoltság és depresszió.

A tüdő nem szereti a szárazságot, nedvesen kell tartani: oda kell figyelni a szoba hőmérsékletére – ne legyen túl magas, és legyen megfelelő a páratartalom.
A párologtatásra használhatjuk ebben az időszakban például az doTERRA OnGuard illóolaj keveréket, amely kiváló immunrendszer erősítő.
A csípős élelmiszerek (fokhagyma, hagyma, paprika) fertőtlenítő hatásukon túl serkentik a nyálkahártya váladéktermelését, így tisztulását is.

Minden amire ősszel szükségünk van – Melegítő hatású ételek, italok, gyógynövények és fűszerek

 

ŐSZI ÉTELEK
A szervezet az egyre hűvösebb őszi idő mellett is meg akarja tartani testhőmérsékletét, erre persze ilyenkor több energiát kell fordítania, figyeljünk oda arra, hogy ezt a munkát olyan ételekkel is támogassuk, amelyek energiát adnak a szervezetnek: melegítő, kalóriadús, nem túl zsíros ételekkel – melegen/párolva, nem hidegen/nyersen: együnk kevesebb nyers zöldséget/salátát, valamint fogyasszunk kevesebb gyümölcslevet.

Mindannyian ismerjük az érzést, hogy milyen jól tud esni ebben a hidegebb időszakban egy finom, fűszeres meleg leves. Készítsünk meleg őszi leveseket, krémleveseket (pl.sütőtök krémleves) és főképp a meleg, száraz ételeket részesítsük előnyben (a lép is a szárazságot kedveli).

A barnarizs távol tartja tőlünk az őszi/téli évszakra jellemző nedvességet, mivel a szervezetünket se nem hűti, se nem melegíti. A nedvességet bennünk leginkább a nedvesítő ételek okozzák (édességek, tejtermékek, gyümölcsök, saláták), ezeket jobban tesszük, ha elkerüljük a hidegebb évszakokban.
A nedvesség csökkentésére ekkor választhatjuk még a gabonafélék közül a hajdinát és a rozst is.

A hűvös őszi időszak hasznos táplálékai még: sütőtök, káposzta, cékla, édesburgonya, a tök, valamint a paszternák, a sárgarépa, a fehér répa, hagyma, pirított magvak (dió, mandula, mogyoró, mák), csírák és aszalt gyümölcsök (pl.fekete datolya segít feltölteni a csít, megszünteti a kimerültséget).

A hasnyálmirigyet erősítő, vércukor szintet csökkentő táplálék az articsóka, a kelbimbó, a hajdina, az uborka, a fokhagyma, a zöldbab, a vöröshagyma, a szójabab. A lép szempontjából fontosak jó minőségű vérképző ételek (pl.cékla, sárgabarack, algák, moszatok, csalán, petrezselyem, vízitorma, tojás, füge).

ŐSZI FŰSZEREK
Használhatunk melegítő hatású fűszereket is, mint például a fahéj, szerecsendió, kardamom, kurkuma, ginseng (erősíti/tonizálja a lépet). A gyömbér is melegítő hatású fűszer-növény, valamint nagyon jó immunerősítő és léperősítő, melyet tea, limonádé formájában használhatjuk vagy főzéskor az ételeinket is ízesíthetjük vele vagy akár illóolaj formájában is csepegtethetjük/párologtathatjuk.

ŐSZI TEÁK
A hűvös őszi időszakban ajánlott a hideg folyadék helyett a meleg folyadékok fogyasztása, vagyis a teázgatás: borsmenta tea, gyömbér tea, levendula tea, csalán tea, citromfű tea, csipkebogyó tea, zöld tea, csillagánizs tea, édesgyökér tea. A teák mellett ősszel a gyógygombákat (shiitake, ganoderma stb.) is segítségül hívhatjuk immunrendszerünk teljesítményének a fokozására.

ŐSZI VITAMINOK
Egyre kevesebb napsütéssel egyre kevesebb D-vitamint is termel a szervezetünk: Ha tehetjük használjuk ki a nyárutó utolsó napsugarait, majd gondoljunk a D-vitamin pótlására. Szervezetünk szempontjából az őszi időszakban fontos lehet még a C-vitamin és a Szelén pótlása is, valamint az esszenciális zsírsavak (pl.halolaj) és a Q10 koenzim.

FÜRDŐK
Testünk számára melegítő hatású lehet egy meleg illóolajos ESTI FÜRDŐ vagy LÁBFÜRDŐ is: ha kihűlt lábbal vagy átfázva érünk haza, vegyünk meleg illóolajos fürdőt vagy lábfürdőt. Legjobb lazító és harmonizáló illóolajok, amelyeket segítségül hívhatunk: doTERRA levendula, balance, serenity és peace illóolajok.
OLVASS TOVÁBB – Védelem illóolajokkal, nyugtató és harmonizáló illóolaj keverékek

SZELLŐZTETÉS és PÁROLOGTATÁS
Mivel az őszi/téli időszakban többet tartózkodunk a lakásban, figyeljünk oda, hogy a lakás hőmérséklete ne legyen túl magas (főleg éjszaka) és rendszeresen szellőztessünk: fontos a friss levegő beengedése, főleg betegségek esetén.
A levegő minőségének javítására hasznos praktika lehet az illóolajos párologtatás is: párologtassunk a szobában doTERRA citromfű, fahéj, teafa, geránium, borsosmenta illóoljokat.


A párologtatásra használhatjuk ebben az időszakban például az doTERRA OnGuard illóolaj keveréket, amely kiváló immunrendszer erősítő.

Megrendelem a doTERRA OnGuard illóolaj keveréket!
Az ILLÓOLAJAKAT és párologtatót itt tudjátok megrendelni!

MOZGÁS
A sport, a mozgás, a fizikai aktivitás nagyon fontos az immunrendszer szempontjából, mert javítja a keringést és a sejtek oxigénellátását. Sportoljunk, fussunk a szabad levegőn, amíg lehet és igyekezzünk megizzadni legalább hetente 2x.
Tegyünk nagy biciklitúrákat, amíg még szép napsütéses őszi idő van. Kiránduljunk, menjünk nagy erdei sétákra, ölelgessük meg a fákat, töltődjünk, mert a színpompás természet gyönyörű ebben az évszakban.

Az erdei séta előtt érdemes gondolnunk a kullancsokra is: borsmenta illóolajjal való bekenés hatására biztosan elkerülnek bennünket vagy kedvenceinket a vérszívók.
OLVASS TOVÁBB – Rovarok, Szúnyogok, Csípések és Élősködők – illóolajok
OLVASS TOVÁBB – Miért színesek ősszel a fák levelei?

Csodaszép napokat kívánok!
Namaste: ASTÁ

Források:
kinai-medicina.tienshoni.hu/kinai-medicina/akupunktura/lep-meridian.html
drchenpatika.com/immunrendszer_helyes_mukodes/
mindkinesiology.com/lep-hasnyalmirigy-meridian/

Acél Strähle Ágnes/ASTÁ

életsegítő, tisztánlátó médium, tarot, doTERRA (független) terméktanácsadó, a Lélek Iskolája alapítója

EGYÉNI SEGÍTÉS telefonon és interneten is!
Facebook: ASTÁ – Acél Strähle Ágnes | E-mail: asta@namasta.hu | Skype: acel.agnes
Weboldal: namasta.hu | Webshop: astabolt.hu | Hírlevél feliratkozás!

További cikkek – Október

Ásványokkal a Fejfájás és a Migrén ellen

A fejfájás vagy migrén nagyon kellemetlen dolog, ami megkeserítheti az adott napunkat, ezért érdemes kísérleteznünk és a felfájás csökkentésére segítségül hívnunk az ásványokat is.

Citrom Illóolajjal a stressz ellen

Mint a citrusfélékről általában a doTERRA Citrom illóolajról is elmondhatjuk, hogy energetizáló, élénkítő, kedély javító és hangulatemelő hatással rendelkezik, ami a borongós őszi, téli napokon nagyon is hasznunkra válhat.

Lép és Hasnyálmirigy problémák lelki okai

A lép egy olyan szerv, amely a vér immunsejtjeinek termelésében és fenntartásában segédkezik. Közvetlenül a hipotalamuszhoz, a csecsemőmirigyhez és az inzulintermelésért felelős hasnyálmirigyhez kapcsolódik…

Fejfájás és Migrén Lelki Okai

A fejfájásnak számos oka lehet. Például kényszerítem magamat arra, hogy valamilyenné váljak, vagy valamit megtegyek. Mentálisan túl erősen próbálok valamit elérni, vagy rögeszmésen az esetlegesen bekövetkezhető dolgokra koncentrálok…

Lép és Hasnyálmirigy Gyógynövényei

A lépnek fontos szerepe van az immunrendszer működésében és a vérsejtek életciklusában, de vérképző szervként is funkcionálhat szükség esetén….

Ajurvéda szerint az Október

Október a Léphez és a Hasnyálmirigyhez kötődő hónap. A távolabb keleti gyógyászatban a lép és a hasnyálmirigy egyben kezeltetik, valószínűleg a fizikai közelségük miatt…

Gyömbér az ARC és HAJ ápolásban

Az arc és hajápolásban is kihasználhatjuk a gyömbér felmelegítő és élénkítő tulajdonságait, ugyanis kiválóan képes megtisztítani és stimulálni a bőrfelületet, fokozza a vérkeringést és melegítő hatásának köszönhetően képes méregteleníteni is a bőrünket.

A Gyömbér ILLÓOLAJként is sokoldalú

Aromája csípős, fűszeres, földes és édes. A növény gyógyhatása gyökerének illóolajában rejlik, mely csökkenti a nyálkahártyák irritációját. Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, fájdalomcsillapító hatású…

A gyömbér NYERSEN

Gyömbérlé vagy gyömbéres limonádé: Hámozz meg egy darab gyömbért és szeleteld apró kockákra. Egy kevés víz hozzáadásával turmixgépben aprítsd fel. Szűrd le, így megszabadulsz az esetleg megmaradt gyömbérdaraboktól…

Gyömbéres Tippek/Receptek

Egy isteni gyömbéres köret: Tegyünk bébi répát egy tepsibe (természetesen lehet sima répa is, csak azt célszerű felaprítani kicsit), nyomjunk rá 1-2gerezd fokhagymát és reszeljünk rá friss gyömbért…

Az Ajurvéda és a GYÖMBÉR

Láthatjuk, hogy az ajurvédában (az indiai gyógyászatban) a gyömbér egy több ezer éve használt vírus- és baktériumölő növény, természetes antibiotikum, ami számtalan vírus félét képes megölni…

A kínai gyógyászat és a GYÖMBÉR

A kínai gyógyászat szerint a gyömbér szélsőséges jin növény, vizes, ezért nagy jang tűzzel rendelkezik, ezért a test legmélyére is eljut. Jin természete szétoszlat minden lerakódást, csomót, görcsöt, fájdalmat…

A Testet és Lelket harmonizáló GYÖMBÉR

A gyömbér az egyik legjobb házi gyógyszer! Gyógyhatását tekintve a legrégebben használt növény. A Távol-Keleten több ezer éve alkalmazzák mint gyógy- és fűszernövényt…

Lépünket és hasnyálmirigyünket támogató mudrák

Az összpontosító erő a kínai öt elem tana szerint a föld elemhez tartozik, amely a gyomor, a lép és a hasnyálmirigy energiájáért felelős. A Rudra-mudra erősíti a föld elemet és annak szerveit…