A víz-elemhez és a télhez a SÓS íz kapcsolódik. A só a lágyságot szereti, ezzel ellensúlyozza a Vese összetapasztó, szilárdító energiáját. A vese energiáját a KESERŰ ízzel erősítjük és a sóval csökkentjük, a túl sok só viszont kifáraszthatja a csontokat, lefékezi a szívet, befagyasztja az ereket, és elváltoztatja az arcszínt. A tengervíz és szervezetünk vér és a szöveti folyadékának sótartalma is közel azonos.
A só mennyisége szabályozza a test víztartalmának mennyiségét, ha több a só akkor vizet tart vissza a vese, azért hogy a só-koncentráció azonos maradjon.
A kínai gyógyászat (HKO) szerint szervezetünk egyensúlyát és a életerő, chi (qi) áramlását a megfelelő ételek fogyasztásával is befolyásolni tudjuk.
A kínai táplálkozás szerint vannak melegítő és hűtő hatású ételeink, pontosabban forró, melegítő, semleges, hűtő és hideg élelmiszerekre osszuk a táplálékainkat. A hideg beköszöntével ősszel és télen emésztésünk akkor működik jól, ha nagyrészt forró és melegítő hatású ételeket fogyasztunk, ugyanis így lesz erős az “emésztés tüze”.
Ilyenkor nem javasolt a sok gyümölcs, tejtermékek és saláták fogyasztása sem, sőt a hűtőből kivett ételek ilyenkor javasoltak a legkevésbé, ugyanis ezek hűtő hatást gyakorolnak a szervezetre, így fázóssá válhatunk, hideg lesz a kezünk/lábunk vagy megfájdul a torkunk. A téli hideg időszakban a hűtő ételek fogyasztás esetén emésztési problémáink felerősödhetnek (puffadás, hasmenés, stb.), ugyanis az évszak szerint nem megfelelő táplálékok legyengítik az emésztőrendszerünket és ezzel az egész szervezetünket, immunrendszerünket egyaránt.
Erősen HŰTŐ hatású ételek/italok, amikkel a téli időszakban jobb vigyázni
- Citrusfélék: citrom, narancs, lime, grapefruit, mandarin, stb.
- Déli gyümölcsök: banán, kiwi, mangó, kókusz vagy kókuszzsír, stb.
- Zöldségfélék: nyers formában paradicsom, paprika, uborka, padlizsán, cukkini, pláne ha a hűtőben tároljuk és melegítés nélkül fogyasztjuk őket,
- Joghurt és bármilyen a hűtőből kikerült alacsony hőmérsékletű élelmiszer,
- Folyadékok: hűtőben tárolt ásványvíz, üdítő, stb.
- Zöld tea: télen a melegítő hatású fekete teát jó fogyasztani a zöld tea helyett, amely hűsítő hatású, a zöld tea ivás ideje ugyanis a tavasz és a nyár.
Hűtő hatással rendelkeznek még, tehát növelik a hidegérzetet, ezért érdemes a téli időszakban kerülni őket: nikotin, koffein, ecet, egyes tartósítószerek, gyógyszerek és a túlzott só-fogyasztás.
MELEGÍTŐ hatású élelmiszereink, amelyek segítenek megőrizni a belső hőt
- Gabonák: melegítő hatású gabonafélék (zab, köles és a hajdina, stb.) tegyék ki az étkezésünk nagy részét
- Hüvelyesek: melegítő jang hatású hüvelyesek a lencse, a bab- és borsófélék (fekete vagy vörös bab)
- Zöldségek: meleg leves, főtt és sült formában egyaránt fogyaszthatóak – kelkáposzta, káposzta, póréhagyma, vöröshagyma, fokhagyma, kukorica, burgonya, sütőtök, édesburgonya, csicsóka, gyökérzöldségek (pl.sárgarépa), padlizsán, zeller
- Fűszerek: chili és bármilyen csípős fűszer, bors/feketebors/szegfűbors, szegfűszeg, csillagánizs, fahéj, gyömbér, kardamom, szerecsendió, oregano, kakukkfű, bazsalikom, kömény, curry, chili, stb.
- Olajos magok és termések: dió (vesemelegítő), tökmag, mogyoró, mák, fenyőmag, kesudió, lenmag és gesztenye
- Aszalt gyümölcsök: datolya, aszalt szilva, vörösáfonya – a napon aszalt gyümölcsök nagyon sok energiát és hőt tárolnak magukban, fogyasszuk őket beáztatva vagy kásákba főzve,
- Tea: fekete tea vagy melegítő hatású gyógyteák pl.gyömbér tea
- Alkohol: főzésnél az ételbe löttyintve kiváló melegítő hatásúak
VIGYÁZAT! A fenti melegítő hatású élelmiszerek kis mennyiségben fogyasztva melegítő hatásúak, nagy mennyiségben viszont izzasztóak, így pedig az izzadás révén pont az ellenkező hűtő hatást váltanak ki! Magas vérnyomásosak vagy kipirosodásra hajlamos emberek vigyázzanak fogyasztásukkal, mert a melegítő hatású ételek fokozhatják tüneteiket!
TIPP: A főzési technikák közül a sütés és a hirtelen melegítés jang (férfias) technikák, amelyek melegítik a testet és erővel töltik el, míg a kíméletesebb főzési módok, a párolás, lassú gőzölés, főzés jin (nőies) technikák, amelyek hűvös energiát közvetítenek.
OLVASS TOVÁBB
Vese erősítő ételek >>>
A gyömbér >>>
A Testet és Lelket harmonizáló GYÖMBÉR >>>
A gyömbér NYERSEN >>>
A kínai gyógyászat és a GYÖMBÉR >>>
Az Ajurvéda és a GYÖMBÉR >>>
Gyömbéres Tippek/Receptek >>>
A Gyömbér ILLÓOLAJként is sokoldalú >>>
5elemkonyha.hu/2014/02/melegito-etelek-a-teli-hidegben-videoval/
keletimedicina.hupont.hu/27/hko-ot-elem-tana
Csodaszép napokat kívánok!
Namaste: ASTÁ
Acél Strähle Ágnes/ASTÁ
életsegítő, tisztánlátó médium, tarot, doTERRA (független) terméktanácsadó, a Lélek Iskolája alapítója
EGYÉNI SEGÍTÉS telefonon és interneten is!
Facebook: ASTÁ – Acél Strähle Ágnes | E-mail: asta@namasta.hu | Skype: acel.agnes
Weboldal: namasta.hu | Webshop: astabolt.hu | Hírlevél feliratkozás!
További cikkek – November
Szívproblémák Lelki Okai
A szív a negyedik csakrához vagy energiaközponthoz tartozik. A szeretetet (az érzelmeimet, a szeretet képességét), az örömöt, a vitalitást és a biztonságot jelképezi. A szív energiája az egész testre kisugárzik…
Testünkön árulkodó jelek és a SZÍV
A szív állapotára a nyelvünk színéből, állapotából is lehet következtetni! Már az ókori Kínában tudták, hogy a szívmeridián kapcsolatban áll a nyelvvel. Aki tehát tudni szeretné, milyen állapotban van a szíve…
A SZÍV Gyógynövényei
Galagonya (Crataegus monogyna): Fokozza a szívizom pumpafunkcióját, szívfrekvencia csökkentő, szívkoszorúér tágító, hajszálértágító…
Női Hormonegyensúly Illóolajokkal – Klimax és Változókor idején
Kevesen tudják, hogy a klimax időszakában jelentkező tünetek kíméletesen és mellékhatások nélkül kezelhetőek gyógynövényekkel és aromaterápiával…
Szívre ható Illóolajok
doTERRA CONSOLE (Console) Illóolaj: Szívbeli problémákon, gyászok esetén, az elengedésekben lehet segítségünkre…
Téli betegségek a Kínai gyógyászat (HKO) szerint
A szürke borús, ködös időjárás miatt szervezetünknek több pihenésre van szüksége, hogy tavaszra fel tudjon töltődni, szinte takarékon működünk…
Novemberi elengedések
Készítsünk Lelki Leltárt! November a mély átalakulások időszaka! Itt az idő, ha szeretnél tenni régi ügyeid elengedéséhez és egy számodra is jobb jövő megalapozásához.
Hangulatemelő Ásványok – Ásványokkal a depresszió ellen
Téli időszakra jellemzőek a hangulatingadozások, a kedvtelenség, a fásultság és a depressziós tünetek, melyek esetén a következő ásványok lehetnek leginkább hasznosak számunkra…
Borsmenta az egyik legsokoldalúbb illóolaj
A borsmenta lehűti az érzelmeket, eloszlatja a haragot, a hisztériát és az idegességet, valamint segít a depressziónál és tetterőre váltja a szellemi fáradtságot.
Novemberi Töprengő
Feladatunk ebben az időszakban, hogy az összes tudatalatti félelmünket megismerjük és ezeket tudatosan kidolgozzuk, kitegyük magunkból. A befelé fordulás lényege, hogy feldolgozzuk mindazt, amit év közben nem tudtunk feldolgozni…
November az Ajurvéda szerint
Sok népi gyógyászat ajánlja a fokhagymát, a galagonyát és/vagy egyszerűen a mediterrán jellegű táplálkozást, de az Ájurvéda azt mondja, hogyha amúgy is rendszeresen sportolunk, akkor pl. a napi 2 db banán mézzel…
Novemberi Léleksimogatás
Készülődünk a Belső Világunk megélésére, a gyönyörű nyár és a még csodálatosabb ősz után. Az estéink belsőségesebbek, sötétebbek és illatosabbak lesznek, közeledünk a tél felé.
Szívproblémák esetén jótékony Mudrák – Gyógyító kéztartások
APAN-VAYU-MUDRA Ez a kéztartás hatásos szívroham, szívinfarktus, depresszió, erős szívdobogás, fejfájás, magas vérnyomás, májproblémák esetén; csökkenti a fáradságot, idegi feszültséget…
Apiterápia és a SZÍV
Az apiterápia (méh latin neve: appis – görög terapia szóból kitalált mozaik szó) elnevezés egy magyar orvoshoz, Dr. Beck Bodoghoz köthető…
Nyugtatás minden szinten – doTERRA levendula illóolaj
A Levendula illóolaját már az ókorban is használták nyugtatásra, relaxálásra, testápolásra és fürdéshez, valamint parfümök összetevőjeként vagy főzéshez egyaránt.
A SZÍV csakrája a szívcsakra!
A szívcsakra a negyedik csakra és a szeretet központja. Szanszkrit neve anatha, ami annyit jelent, hogy örökké megújuló…
Kínai gyógyászat és a Szív
“Tudom ki vagyok. Szeretem amit csinálok.” A szív meridián ellenőrzi a vért és az ereket, valamint az izzadást és az alvást. Felelős a tudatosságért, a gyorsaságért, a gondolatok tisztaságáért, valamint az emocionális egyensúlyért.
A gyömbér
A gyömbért már a Kr.e. 3000 körüli első kínai nagy füvészkönyv is fontos gyógyszerként említi. Az indiaiak az ókorban testet és lelket tisztító szernek tartották…
Alternatív Gyógymódokkal a Szívünk Egészségéért
A szív az érzelmeink központja, ha bármi gond van vele, akkor az az életünkben az alapvető rend megbomlását jelenti…
Az első vasárnap angyala Michael – ajándékkal fűszerezve
Négy héttel karácsony előtt jelenik meg az első adventi angyal. Egy angyal, kék köpönyegbe öltözve, leszáll az égből, hogy közelebb húzódjon az emberekhez…
A TÉL Illóolajai
A téli hideg, hűvös időszakban, amikor a testünk melegen tartása az egyik legfontosabb feladatunk, a melegítő hatású illóolajok használata ajánlott a leginkább.
TÉL a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) szerint
A VÍZ elem az összefogást, a különböző anyagok egyesítését jelképezi és hideg klimatikus energia kapcsolódik hozzá…
Depresszió Lelki Okai
Télen, legfőképpen januárban – a karácsonyi emelkedettebb hangulat után – sok borult, szürke és napmentes nap hatására teljesen normális, hogy eluralkodik rajtunk egyfajta rosszkedv…
A TÉL ásványai
Az ásvány ékszerek és kulacsok, csodaszép, dekoratív karácsonyi ajándékok lehetnek a karácsonyfánk alatt. Kitűnő választás szeretteinknek és kedvesünknek egy egyedileg készített ásvány karkötő…
Milyen a TÉL típusú női karakter?
A Tél típus hölgyekre, ahogy a télre is a halvány, hideg (jeges), valamint az élénk, intenzív, tiszta színek és az erős kontrasztok jellemzőek…