Az egyik legrégebbi keresztény ünnep, a gyertyaszentelés, évszázadok óta ünnepelve van a világ számos táján. A gyertyaszentelés története mélyen gyökerezik a keresztény hitben, és számos népszokás kapcsolódik hozzá.
A gyertyaszentelés eredete
A gyertyaszentelés eredete a Szentírásban található történetre vezethető vissza. Szűz Mária negyven nappal Jézus születése után bemutatta gyermekét a jeruzsálemi templomban, ahol az idős Simeon Jézust a nemzetek megvilágosítására szolgáló világosságnak nevezte. Ezen eseményt követően kezdődött el a gyertyaszentelés, mint az egyik legrégebbi keresztény szertartás.
A gyertyaszentelés jelentősége
A gyertyaszentelés szimbolikus jelentősége az idők folyamán alakult ki. A szentelt gyertya Jézus egyik legrégebbi jelképe, és a fényt, a melegséget és Isten jelenlétét képviseli. A gyertyaszentelés ünnepe továbbá összekapcsolódik Szűz Mária megtisztulásának és Jézus bemutatásának ünnepével is.
Az ünnep egyik lényeges eleme maga a szentelt gyertya, amelyet hívők visznek magukkal, hogy otthonaikban és családjukban égve tartásával megvédjék magukat és szeretteiket a rossz szellemektől.
A gyertyaszentelés népszokásai
A gyertyaszentelés ünnepe számos népszokással és hiedelemmel kapcsolódik össze. Az egyik hagyomány szerint, amikor a gyermeket még nem keresztelték meg, a „pogánykának” nevezték. Ezen időszakban a gyermek mellett állt egy égő gyertya, amely Jézus védelmét és vigyázatát jelképezte.
A gyertyaszentelés napjának időjárásának megfigyelése is hozzátartozik az ünnep hagyományaihoz. Egy népi hiedelem szerint, ha a nap süt és van árnyék, akkor még hosszú tél várható. Ha viszont nincs árnyék, akkor a jó idő közeleg, és a tavasz is hamarosan megérkezik.
A gyertyaszentelés ünnepe mind a mai napig fontos szerepet játszik a keresztény vallásban és a néphagyományban. A szentelt gyertya, mint Jézus jelképe, a fény és a melegség forrása. Az ünnep a Szűz Mária megtisztulására és Jézus bemutatására emlékeztet bennünket, valamint lehetőséget ad számunkra, hogy köszönetet mondjunk Istennek a hivatásainkért és megszentelt életünkért.
Templomszentelés
Két templom van Gyertyaszentelő Boldogasszonynak szentelve Magyarországon: a pécsi Gázi Kászim pasa dzsámija (közismertebb nevén a pécsi belvárosi templom, azaz a dzsámi, amely jelenleg katolikus templomként működik), illetve Szarvasgede település temploma.
Csodaszép napokat kívánok!
Namaste: ASTÁ
Források:
Wikipedia – Gyertyaszentelés
Keresztény Portál – Gyertyaszentelés
Gyertyaszentelés hagyományai: A gyertyaszentelés hagyományairól és népszokásairól.
Acél Strähle Ágnes/ASTÁ
életsegítő, tisztánlátó médium, tarot, doTERRA (független) terméktanácsadó, a Lélek Iskolája alapítója
EGYÉNI SEGÍTÉS telefonon és interneten is!
Facebook: ASTÁ – Acél Strähle Ágnes | E-mail: asta@namasta.hu | Skype: acel.agnes
Weboldal: namasta.hu | Webshop: astabolt.hu | Hírlevél feliratkozás!
További cikkek – 2020 február
A mécses és füstölő gyújtás misztériuma
Kívánságaink teljesítésére, imáink és az érzelmeink kinyilvánítására, simítására is nagyon alkalmasak, életminőségünk felpezsdítésére, harmonizálására…
Kínai Horoszkóp 2024 – Sárkány Éve
2024-ben eljön a Sárkány éve! Ez az izgalmas kínai horoszkóp szerinti jegy különleges időszakot jelent az életünkben. De vajon milyen hatással van ez az év a mi lelkünkre és testünkre? Az első és legfontosabb dolog, amit meg kell említenünk, hogy a Sárkány éve...
Hogyan érintik a Hold ciklusai a női szervezetet?
Az évezredek óta az emberek felfedezték, hogy a Hold rendszeres ciklusai hatással vannak a Földön történő eseményekre. Ezek a hatások megérzik az árapály változásokban, a mezőgazdasági termelésben és akár az emberi viselkedésben is.Sok nő tapasztalja a hónap során...
A Hold hatása a férfi szervezetre
Az évezredek óta az emberek felfedezték, hogy a Hold rendszeres ciklusai hatással vannak a Földön történő eseményekre. Ezek a hatások megérzik az árapály változásokban, a mezőgazdasági termelésben és akár az emberi viselkedésben is. De mi a helyzet a férfi...
Imbolc – Az újjászületés és a tavasz ünnepe
Az Imbolc egy kelta ünnep, amit a Gergely-naptár szerinti február 1-jén tartanak. Ez a megemlékezés a tavasz várásáról és a sötét téli hónapok végének jelképe. Bár az Imbolc a kelta kultúrában meghonosodott, leginkább az ír hagyományokból van információnk erről az...
Boldogasszony ünnepe és annak fontossága a nők számára
Ahogy a Boldogasszony ünnepe közeledik, érdemes megfontolni annak fontosságát és jelentőségét a nők számára. Ez a hagyományosan május 14-15-én ünnepelendő esemény nemcsak a keresztény hagyományokban jelentős, hanem azáltal, hogy erőforrásként szolgálhat a nők számára...
A húgyhólyag problémák lelki okai
Testünk nagy része vízből áll. A víz az érzelmek, érzelmi kapcsolatok, a tudattalan ösztönök és a lelkivilág jelképe. A vizeletkiválasztási rendszerünk feladata a testünkben keletkező folyékony bomlástermékek, méreganyagok kiválasztása és eltávolítása. A húgyhólyag...
Valentin Nap, vagy Bálint Nap
Szent Bálint (Valentin vagy Valentinus) a szerelmesek, a lelkibetegek és az epilepsziával élők védőszentje. Kezdetektől fogva ismert a szerelmesek iránti rokonszenve és az értük végzett tettek sora…
Segítség a húgyhólyagnak Illóolajokkal!
A doTERRA illóolajok közül a húgyhólyagra hatnak: INDIAI CITROMFŰ – Lemongrass: Húgyúti problémákban (vesegyulladás, vesekő, hólyaggyulladás): belsőleg vagy külsőleg hasra kenni!
Húgyhólyag- és Veseproblémák Lelki Okai
Elhatározom, hogy mostantól a félelmet bizalomra cserélem le. Azt kérem, hogy minden cselekedetemben, minden mondatomban védelmezve, és segítve legyek….
Arcdiagnózis – Vese és Húgyhólyag
Diagnosztikus értékűek a szem alatti árnyékok, elszíneződések, az alsó szemhéj állapota. Sötét karikák a szem alatt – a vese jang életenergia kimerülését jelzik, melynek oka lehet vesebetegség, mellékvese-folyamatok…
Csakrák – Mantrák – Vese és Húgyhólyag
A 2-es csakra: Svadhisthana csakra, szakrális csakra, nemi csakra, sexcsakra – a keresztcsont magasságában helyezkedik el. Eleme a víz, tehát minden olyan dolog, ami a szervezetben folyékony…
Vese és Húgyhólyag ásványai
A jáde jelentése „ágyékkő”, mert évezredek óta elsősorban vesebántalmak ellen használták. Valóban, szabályozza az idegek, a vese és a mellékvese működését, az adrenalintermelést, egyensúlyba hozza …
Testünk időbeosztása – Húgyhólyag és a Vese időpontjai
A vese és az életerő kapcsolata közismert. A vese tárolja a velünk született életerőt, mely – egészséges életmód esetén – az életközépig stabil szinten marad…
Vesetisztító, veseerősítő növények
A húgyhólyag bakteriális és gyulladásos bántalmaira az Apróbojtorjános teakeverékek fogyasztását ajánljuk, naponta 1-3 csésze, étkezés előtt. Megelőzésre hetente 1-2 csésze fogyasztása javasolt.
Gyógyító kéztartások – Vese Mudrák
Apan-mudra: A jobb hüvelyk-, gyűrűs-és középső ujj hegye összeér, míg a többi ujj kinyújtva. Kezeit a napfonat előtt tartsa!…
Vese erősítő ételek
Mérsékelten forró, meleg, szobahőmérsékletű ételek (túl forró ételek a vese yint gyengítik). Ízvilág: sós. Húsok: bárány, vadmalac, sertés, kacsa, galamb, birka. Halak: osztriga, füstölt halak, lazac, tonhal…
Január és február az Ajurvéda szerint
A Taoista Jóga rendszerében az év első 2 hónapja a húgyhólyaghoz és a vesékhez kapcsolódó időszak. Mind a húgyhólyag, mind a vesék leghatékonyabb Ájurvédikus tisztítása és karbantartása…
Farsang
Farsang kezdete mindig vízkeresztkor (január 6-án) van, zárónapja pedig attól függ, hogy hamvazószerda, vagyis a húsvéti nagyböjt kezdete (és előtte húsvét) éppen melyik napra esik.