SZERVÓRA szerint a TÜDŐ
3-5 óra között: Hajnali 3-5óra között van a tüdő aktív ideje, tüdőnk ekkor készül fel az egész napi munkára. Légzési és tüdőproblémák (asztmás roham, a fulladás, a köhögés) ebben az időszakban jelentkeznek legerőteljesebben. A férfiak nemi aktivitása ebben az időintervallumban a legnagyobb, mert ilyenkor termelődik a legtöbb nemi hormon.
TÜDŐ Meridiánja
Megerősítő mondat: “Nyitott, érdeklődő és kíváncsi vagyok.”
Energiamaximuma: 3-5 óra között van a szervóra szerint
Eleme: Fém
Pólusa: Yin
Szövete: Bőr
Érzékszerve: Orr
Íze: Keserű
Érzése: Bánat
Színe: Fehér
Párja: Vastagbél meridián
Fizikailag összefügg: tüdővel, orral és a bőrrel
Típusa: A tüdő tömör (Cang) szerv (szoros kapcsolatban áll a testnedvekkel és a víz anyagcseréjével)
Jógapozíciói: Ardho munka svanasana (lefelenéző kutya), Parsvottanasana, Virabhadrasana (hős pozíciók)
A TÜDŐ Meridián lefutása
A tüdő meridián a has központi részétől indul, ahol találkozik a vastagbéllel, itt az első mély szakaszban az energia a vékonybélbe áramlik le, innen a rekeszizmon és a tüdőn keresztül felfelé folytatja útját, felszínre a kulcscsont magasságában jön fel, majd a karok központi részénél áramlik le a könyökig, aztán az alkar elülső része következik, majd az ütőeret elérve a csuklóban kettéágazik: az egyik rész a mutatóujj végénél fejezi be útját, ahol találkozik a vastagbél meridiánnal, a másik pedig a hüvelykujj külső körömszegletében végződik. Kapcsolatban áll a vastagbéllel, a vesékkel és a gyomorral.
A TÜDŐ Meridián energia-egyensúlyának felbomlása
Tünetei: gyakori szúró érzés a hüvelykujjban, ahol is a tüdő meridián végződik, a mellkasi izmok összezsugorodása, légszomj.
Energiahiány légzési nehézségeket, gyenge légzést, tüdő rendellenességeket, gyakori zihálást, elhízásra való hajlamot, fejfájást, köhögési ingert, a hideggel szembeni érzékenységet és általános fásultságot, depressziót, búskomorságot, zárkózottságot, elkülönülést, túlzott érzékenységet, valamint a társas kapcsolatok kialakításának nehézségét eredményezi. Az életerő akadozása, gyenge hang, kevés kitartás, túl sok munka okozta kimerültség, sápadt arcszín, rossz állapotú bőr, ekcéma és egyéb bőrbetegségek, székrekedés okozta túlsúly észlelhetők.
Energiatöbblet megfázásos betegségeket, vállfájdalmakat, erős hangot, egyenetlen légzést, asztmát, légcsőhurutot, feszítést a mellkasban, köhögést, szorongást és ellazulásra való képtelenséget, székrekedést idézhet elő.
A TÜDŐ Meridián funkciói
Feladata: A tüdő meridián felelős a légzési energia képzéséért, a légzésért, a bőrért és a hajért, tüdő pedig irányítja a Chi–t, az életenergiát, a tüdő az életenergia áramlásának kezdőpontja.
A tüdő meridián elsődleges funkciója, hogy a szervezet oxigénfelvételéhez szükséges energiákat biztosítsa, és hogy kialakítsa a szervezet védekezőképességét.
A másodlagos funkciója pedig az, hogy a kilégzésen keresztül kiválassza a méreganyagokat (például a szén-dioxidot).
Pszichikai síkon a teljesítőképességet és a rátermettséget képviseli, az élet adását és elfogadását. Összefügg a nyitottsággal, a tudatossággal, határaink és tereink kijelölésének képességével.
„A tüdő állapota tükröződik a bőrön és a szőrzeten” – vagyis hogy az egészséges, fényes bőr erős tüdő Chi-t jelez.
Akupresszúrás pontok
Tüdő 1 – Zhongfu – Központi gyülekezőhely:
Helye a kulcscsont külső harmada alatt, az 1.bordaköz magasságában. Vészjelző pont, akut köhögés nehézlégzéssel, teltségérzés a mellkasban, fájdalom a mell-váll-hát területén. Hüvelykujjal erősen nyomjuk, ráfogással dörzsöljük. Köhögés esetén köpölyözhetjük is ezt a pontot.
Tüdő 5 – Chize – Vízgyűjtő láp:
Helye a könyökhajlat redőjében a bicepsz izom ínjának hüvelykujj felé eső szélében található. Tüdőfunkció csillapítására, köhögés, asztma roham esetén, hörgőgyulladás, torokgyulladás, könyökfájás esetén. Hüvelykujjal finoman nyomjuk, ráfogással morzsoljuk, toljuk.
Tüdő 7 – Lieque – Megtört egymásután, villámlás:
Helye ezt a pontot az ún. “tigrisszáj fogással ” találjuk meg: hüvelyk-és mutatóujjunkat szétterpesztjük és a másik kezet hasonló helyzetben a két ujj közé csúsztatjuk. Ahová a kinyújtott mutatóujj ér a csukló felett, ott van ez a pont. Leggyakoribb alkalmazása: fejfájásnál, asztmánál, meghűlésnél, arcizombénulásnál, nyakszirti és tarkótáji problémákra, merev nyak, csalánkiütés, csuklóízületi panaszok. Masszírozzuk, nyomkodjuk, csipkedjük a pontot.
Tüdő 11 – Shaoshang – kevés Shang:
Helye a körömágy külső szögleténél, a körömtől 2-3mm-re van. Láz, mandulagyulladás, szabaddá teszi a légutakat és horkolásmulasztó. Nyomkodjuk a másik hüvelykujj körmével erősen.
Források:
Dr.Eőry Ajándok: A test és Fülakupresszúra tankönyve
http://kinai-medicina.tienshoni.hu/kinai-medicina/akupunktura/tued-meridian.html
https://mindkinesiology.com/tudo-meridian/
Namaste: ASTÁ
Acél Strähle Ágnes/ASTÁ
életsegítő, tisztánlátó médium, tarot, doTERRA (független) terméktanácsadó, a Lélek Iskolája alapítója
EGYÉNI SEGÍTÉS telefonon és interneten is!
Facebook: ASTÁ – Acél Strähle Ágnes | E-mail: asta@namasta.hu | Skype: acel.agnes
Weboldal: namasta.hu | Webshop: astabolt.hu | Hírlevél feliratkozás!
További cikkek – Július
Tüdőproblémák Lelki Okai
A tüdőm működése teszi lehetővé számomra, hogy az élet keringhessen bennem. A tüdő szűri meg a testembe kerülő levegőt. Belélegzem az „életet”, majd visszaadom azt az Univerzumnak…
Tüdő és légzőrendszer jelzései a testünkön
Arcunk állapota tükrözi a mellkas állapotát (a tüdőt és a mellet is) és funkcióit is. Az orrcimpák a hörgőket jelképezik: a bal orrcimpa- a bal tüdő, a jobb orrcimpa- pedig a jobb tüdő területe…
A tüdőre és a légzőszervekre jótékonyan ható illóolajok
A mostani időszakban ajánlott megtámogatnia tüdőt és a légzőszerveket. Nem mindenki tudja, de az illóolajok és az aromaterápia különösen hatékonyan tud segíteni ebben…
A NYÁR Ásványai
A NYÁR a gondtalanság, könnyedség, az elengedés, a szünidő, a szabadságok, a ragyogó napsütés és a nagy kalandok évszaka.Az év ezen legenergikusabb időszakában élvezzük a nyári pillanatokat, öltözzünk színesbe és viseljünk hozzá élénk színű ásványokat is. Ha nyár...
A Tüdő szimbolikus jelentése
Tüdőnk alakja fához hasonlít és ahogyan a fák „oxigéngyárakként” működnek, úgy a tüdő is, mint belső fánk, részt vesz a légzés körforgásában: kapcsolat, kommunikáció, kicserélődés…
A TÜDŐ csakrája a szívcsakra!
A szívcsakra harmonikus működése esetén együttérző, feltétel nélküli szeretet, gondoskodó, harmóniára törekvő, önzetlen, odaadó, törődő az ember.
Illóolajokkal a napégés ellen
Ha esetleg a nagy nyári forróságban megpirulunk vagy leégünk a napon, akkor is segítségünkre lehetnek az illóolajok, ugyanis testápolóval vagy csak simán hordozó olajjal (pl.frakcionált kókuszolaj) elkeverve olyan krém készíthető belőlük…
Milyen a NYÁR típusú női karakter?
A nyár típusú hölgyekre ahogy a nyárra is jellemzőek a pasztell, visszafogott, tört színek, megjelenésükre pedig a klasszikus elegancia és egyfajta selymesség…
Júliusi segítők: Hániel, Lug, Boldogasszony
Nevének jelentése “Isten dicsősége, Isten kegyelme”. Birtokában van a holdistennő valamennyi tulajdonsága: könnyedség, érzékenység, csendesség, türelem és titokzatosság.
Szezonális allergiák átvészelése illóolajokkal
Tavaszi és nyári időszakban tombolnak a különböző allergiák, erre a következő illóolaj keveréket ajánlom nektek: A levendula-citrom-borsmenta trió segíti a légzőszervek egészséges működését…
A NYÁR és a NYÁRUTÓ a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) szerint
A kínai naptár 5 évszakot különböztet meg egymástól, a hagyományos tavasz, nyár ősz, tél évszakokon kívül elkülönítenek egy nyárutót is. A NYÁR május elejétől augusztus elejéig tart, majd következik a NYÁRUTÓ augusztus elejétől az őszi időszak kezdetéig…
Vitaminokkal a TÜDŐnk Egészségéért
A-vitamin: Segít fenntartani az immunrendszer egészséges működését, támogatja a sejtnövekedést, így nagyon fontos szerepet tölt be tüdőnk működésében…
Július az Ajurvéda szerint
A Július a tüdőhöz kapcsolódó hónap. Ebben a hónapban minden nap igyunk meg egy bögre görögszéna (lepkeszegmag) teát. Ezt a fűszert nem elég leforrázni, kb. 1 percig kell zubogó vízben forralni.
Tippek, tanácsok a TÜDŐ hatékony működéséért
A Tüdő működését serkentő ételek: sárgarépa, gomba, vadalma, olajbogyó, körte, retek, dió, gesztenye, bor. Az őszibarack és a zöldhagyma csökkenti, megállítja a verítékezést. A Tüdőhöz és a Fém elemhez kapcsolódó íz pedig a csípős-fűszeres…
A Tüdő gyógyító ásványai
Achát: Erős földelő kristály, a gyökércsakra kristálya, ami felelős a fizikai, szellemi, érzelmi és intellektuális egyensúlyodért. Botswana achát: tüdőre és a légutakra használják, illetve dohányzásról való leszokásban segít…
Párkapcsolat, a szerelem – ikerláng
Azt tudtad, hogy az ikrek is ikerlángok? És, hogy sosem “véletlenül” jönnek egyszerre, hanem ebben az inkarnációban olyat szeretnének megvalósítani, megélni, amit egyedül nem tudna véghez vinni.
Rovarok, Szúnyogok, Csípések és Élősködők – illóolajok
Rovarriasztó hatásúak még a következő illóolajok is (párologtatva vagy bőrre kenve): Római Kamilla, Teafa, Citromfű, Pacsuli, Eukaliptusz…
A Tüdő és a Légzőrendszer Gyógynövényei
Bizonyos gyógynövények nagyon jó tisztító és frissítő hatással vannak a tüdőnkre és légzőrendszerünkre, melyeket szívesen ajánlok nektek fogyasztásra…
A NYÁR Illóolajai
Ha nyár, akkor meleg, forróság, napsütés, nyaralás és a szünidő jutnak rögtön az eszünkbe… A nyárhoz milyen illóolajok illenek a legjobban?
Tüdőt és Légzőrendszert Támogató Mudrák – Gyógyító Kéztartások
Ganesha mudra – kéztartása: Jobb kezünket a bal tenyerünkkel kifelé tartjuk a mellkas előtt (szív magasságban). Fordított módon is végezhetjük…
NAPSZÚRÁS-NAPÉGÉS-CSÍPÉSEK enyhítése hűsítő ÁSVÁNYOKkal
A nagy melegben mindig jól jön egy kis hűvösség, a forró napokon, napégés után vagy ha véletlen napszúrást kapunk, illetve különböző csípések enyhítésére. Egy kis hűsítésért, enyhítésért segítségül hívhatjuk az ásványokat is!
Ilyen is van…
Jurák Kata készítette velem az interjút, amiért nagyon hálás vagyok NEKI! Hiszen sok ember kaphat esélyt így!…