A kínai naptár 5 évszakot különböztet meg egymástól, a hagyományos tavasz, nyár ősz, tél évszakokon kívül elkülönítenek egy nyárutót is. A NYÁR május elejétől augusztus elejéig tart, majd következik a NYÁRUTÓ augusztus elejétől az őszi időszak kezdetéig, amely egy átmeneti időszak, az őszre-télre való felkészülés ideje.

A NYÁR és a NYÁRUTÓ és az elemek

A kínai öt elem tan szerint a NYÁR a TŰZ elem időszaka, melyhez a nap, a hőség és a forróság tartozik, mindez persze mértékletességgel, mert a túl nagy hőség vagy a túlzásba vitt napozás is árthat a szívnek! A NYÁRUTÓ pedig a FÖLD elemhez tartozik, amely a termékenység, a táplálás, az anyaság szimbóluma és az anyaföld átalakulásának, átváltozásának időszaka is egyben.
A nyárutó nálunk használt elnevezései: késő nyár, indiánnyár, vénasszonyok nyara jelképezi az összes évszak közötti átmenetet is egyben.

A nyári időszak szervei a SZÍV és a VÉKONYBÉL

Szervezetünk nyári egyensúlyához a Tűz elem jelenlétére, továbbá erős, egészséges szívre és vékonybélre van szükség. A SZÍV a kínai orvoslásban a kormányzó, irányítja az összes többi szervet, meghatározza az egész szervezet állapotát és erőnlétét.
Szabályozza a véráramlást és a Lélek székhelye is egyben. Sőt a kínai orvoslás szerint a nyári időszakban működik legerőteljesebben az anyagcsere is.

A nyárutó szervei a LÉP és a GYOMOR

A Föld elem irányítása alá a szerveink közül a Lép (Hasnyálmirigy) és a Gyomor tartozik, így ezek a nyárutó szervei is.
A Lép szabályozza az emésztést, a táplálék átalakítását, felszívását, tárolja a táplálkozási energiát, keringésbe hozza és szétosztja a táplálékot, gyűjti össze a vért, az erekben tartja, táplálja az érfalakat, szabályozza az alvadást, meghatározza a zsírszövet, a kötőszövet, a tartószalagok állapotát, ezáltal helyükön tartja a belső szerveket.
A Lép energia gyöngülése tetten érhető gyomorsüllyedésben, végbél és visszér problémáknál, vérzési rendellenességekben.
A Léphez tartoznak még a nyirokszövetek, nyirokerek, nyirokcsomók, a mandulák, a féregnyúlvány, a bélnyálkahártya kötőszövetek, a vörösvértestképző csontvelő és az emlőmirigyek is.
A Lép szabályozza az étvágyat, az ízek megkülönböztetését, az íz érzést.
A Lép a Gyomorral együtt felel a nyálelválasztásért, valamint a folyadékok nyákká, anyatejjé alakításáért. Energiahiánykor a nyák besűrűsödik, elapad az anyatej. A földelem szervei mind a szájon keresztül kapcsolódnak a külvilághoz.

A nyár ÍZE a KESERŰ, a nyárutó pedig az ÉDES – Mit együnk nyáron és mit ne?

A nyár és szív elemhez tartozó íz a KESERŰ, ugyanis a kesernyés aromájú ételek erősítik a szívet, mint például kesernyés zöld leveles saláták (gyermekláncfű), a spárga, a csalán, a petrezselyem és az alga, ezekből érdemes a nyári időszakban többet fogyasztani.
Valamint részesítsük előnyben a HŰSÍTŐ hatású, könnyű ételeket, ide tartoznak a szezonális zöldségek és gyümölcsök, gyógynövények (nyersen, kipréselve, salátaként): pl.uborka, görögdinnye, sárgadinnye, kivi, ananász, citrom, grapefruit, menta, pitypang, stb. Kínában a zöldtea-ivás legjobb szezonja is a nyár.

Tipikusan magyar nyári frissítő ételek pedig a tökfőzelék (kaprosan, tejföllel), zöldbabfőzelék, zöldbableves, tejfölös-savanykás krumplileves, karalábéleves, gyümölcslevesek (pl.meggyleves), lecsó, kovászos uborka és belőle készült leves. A főzés során pedig mindig használjunk friss alapanyagokat, mint például újhagymát, fokhagymát vagy gyömbért. Fontos, hogy a szénhidrát fogyasztását viszont fogjuk vissza, fogyasszunk helyettük például könnyen emészthető leveseket.

A szívet és a vékonybelet károsítja a túl sok állati eredetű zsiradék, a feldolgozott húsfélék, a túl sok fűszer, valamint a túlzásba vitt feketekávé, ezért ezeket nyáron mértékletesen fogyasszuk csak. Ha lehet mellőzzük a zsíros ételeket, csak könnyű táplálékokat fogyasszunk. Ajánlott viszont a sok lével rendelkező ételeket enni, akár naponta többször is, viszont egyszerre mindig keveset együnk és pihenjünk többet. Valamint tanácsos kerülni a TÚL HIDEG ételeket, italokat, üdítőket, bármennyire kívánatosnak tűnnek is, mert ártanak az emésztésnek, zavarják a szervezet melegítő funkcióit, ezért túlzott fogyasztásuk emésztőrendszeri vagy légzőrendszeri betegségek kialakulását segítheti elő. Aki fázósabb alkat, annak ilyenkor is a meleg vagy langyos, szoba-hőmérsékletű italok, teák ajánlottak, aki pedig mégis a hideget jobban szereti, sőt kívánja, annak maximum egy hűvösebb szoba hőmérsékletű hideg ital fogyasztása ajánlott csak.

A nyárutóhoz és a Földhöz az ÉDES íz kötődik. Az édes kis mértékben táplálja, nagy mértékben pedig megtámadja a Lép energiáit. Hatása a savanyú ízzel elnyomható. A Lép energiája édessel erősíthető, keserűvel gyengíthető. Ha nincs étvágyunk, vagy éppen túlzottan is van, az a lép és a hasnyálmirigy műve. Édesség gyanánt a nyári időszakban válasszunk friss szezonális gyümölcsöket, de itt is figyeljünk a mértékletességre!

Nyáron ajánlott több folyadékot bevinni és többet pihenni!

Nyáron a nagy meleg miatt nagyon fontos a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás (kb.napi 2-3 liter folyadék: tiszta víz vagy frissen préselt zöldség-és gyümölcslevek, gyógyteák). Nyáron a nappalok hosszabbak, keljünk korábban és feküdjünk később, mozogjunk sokat a szabadban, mert az izzadás fontos, de kánikulában a déli órákban kerüljük a napot, ez a tökéletes időszaka egy kis napközbeni pihenésnek.

Érzelmi harmonizálás nyáron

NYÁRon forduljunk kifelé és foglalkozzunk többet a külvilággal és engedjük ki az érzéseinket. A nagy nyári kánikulára érzékenyebbek, a melegre ingerlékenyebb típusúak használjanak érzelmi harmonizáló illóolajokat (pl.doTERRA Peace, Serenity vagy Balance illóolaj keverékeket) vagy kerüljék a tűző napot, időzzenek hűs erdőben vagy vízben, vízparton, illetve fogyasszanak nyugtató vagy hűsítő hatású teákat, akár kihűlt állapotban kevés mézzel, citrommal ízesítve (pl.nyugtató=citromfű tea, hűsítő=borsmenta tea).

A NYÁRUTÓhoz tartozó Föld egy energiaközpont, a gondolkodás irányítója, ha kevés a Föld energiánk, akkor cél nélküli, zavaros gondolkodásúak, aggódósak, aggályoskodók, töprengők leszünk, vagyis az életenergiánk megakad, amely gátolja a lép átalakító funkcióját és emésztési rendellenességekhez, gyomorfekélyhez, étvágytalansághoz, szellemi tunyasághoz és nehézség-érzéshez vezethet.
Ha hasonló tüneteket tapasztalunk magunkon, akkor le a cipőt és sétáljunk mezítláb, érjünk közvetlen a földhöz vagy ültessünk növényeket vagy tartózkodjunk minél többet a természetben.

Nyári betegségek – Mi tegyünk, hogy elkerüljük őket?

A HKO szerint a nagy nyári melegben is nagyon könnyen megfázhatunk például a légkondicionálótól vagy a különböző hűtő berendezésektől vagy akár a huzattól is. Bármennyire meleg van is a szobában, ahol dolgozunk vagy alszunk tartsuk mindig melegen a hasat és hátat és semmiképpen ne irányítsuk közvetlenül magunka a légkondit.
Mivel a nyári időszak szerve a szív, ezért nem meglepő, hogy a nyári hőségben jellemzően gyakoriak még a szívproblémák és az érrendszeri problémák is. A szív egyik legjobb gyógynövénye a galagonya, használjunk szívünk erősítésére a nyári időszakban galagonya cseppeket vagy igyunk galagonya teát. Akupresszúrás pontok közül pedig masszírozzuk a SZÍVBUROK6-os és a GYOMOR-36os pontokat.

Tipikus nyári problémát jelentenek még a bélcsatornán keresztül érkező fertőzések: hányás és hasmenés, gyomor és bélgyulladás. Ekkor a kiszáradás elkerülése érdekében fogyasszunk sok folyadékot (forralt vizet vagy gyógyteát), valamint a fertőzések kiváló orvossága a gyömbér is! A fertőzés megelőzésére fogyasszunk minél többet a fertőtlenítő hatású zöldségekből, ilyenek a fokhagyma, metélőhagyma és a vöröshagyma.

A nyárutó jellemző betegsége még a szénanátha, mely a meggyengült lépműködés problémakörébe tartozik, ezen tünetek enyhítésére masszírozzuk LÉP6-os akupresszúrás pontot a bokánk belső felétől 4ujjnyira felfelé, valamint ilyenkor jellemzőek a gyomor-nyombélfekély betegségek kiújulása is, amelyen segíthetünk a GYOMOR36-os pont masszírozásával.

Források:
https://www.lettudatos.com/2020/05/30/nyari-egeszsegmegorzes-a-hagyomanyos-kinai-gyogyaszat-szemszogebol/
https://www.kinai-medicina.hu/single-post/a-ny%C3%A1ri-eg%C3%A9szs%C3%A9g
https://5elemkonyha.hu/2021/07/etkezesi-tippek-nyari-hoseg-ellen/
http://keletimedicina.hupont.hu/27/hko-ot-elem-tana

Csodaszép napokat kívánok!
Namaste: ASTÁ

Acél Strähle Ágnes/ASTÁ

életsegítő, tisztánlátó médium, tarot, doTERRA (független) terméktanácsadó, a Lélek Iskolája alapítója

EGYÉNI SEGÍTÉS telefonon és interneten is!
Facebook: ASTÁ – Acél Strähle Ágnes | E-mail: asta@namasta.hu | Skype: acel.agnes
Weboldal: namasta.hu | Webshop: astabolt.hu | Hírlevél feliratkozás!

További cikkek – Július

Tüdőproblémák Lelki Okai

A tüdőm működése teszi lehetővé számomra, hogy az élet keringhessen bennem. A tüdő szűri meg a testembe kerülő levegőt. Belélegzem az „életet”, majd visszaadom azt az Univerzumnak…

Tüdő és légzőrendszer jelzései a testünkön

Arcunk állapota tükrözi a mellkas állapotát (a tüdőt és a mellet is) és funkcióit is. Az orrcimpák a hörgőket jelképezik: a bal orrcimpa- a bal tüdő, a jobb orrcimpa- pedig a jobb tüdő területe…

A NYÁR Ásványai

A NYÁR a gondtalanság, könnyedség, az elengedés, a szünidő, a szabadságok, a ragyogó napsütés és a nagy kalandok évszaka.Az év ezen legenergikusabb időszakában élvezzük a nyári pillanatokat, öltözzünk színesbe és viseljünk hozzá élénk színű ásványokat is. Ha nyár...

A Tüdő szimbolikus jelentése

Tüdőnk alakja fához hasonlít és ahogyan a fák „oxigéngyárakként” működnek, úgy a tüdő is, mint belső fánk, részt vesz a légzés körforgásában: kapcsolat, kommunikáció, kicserélődés…

A TÜDŐ csakrája a szívcsakra!

A szívcsakra harmonikus működése esetén együttérző, feltétel nélküli szeretet, gondoskodó, harmóniára törekvő, önzetlen, odaadó, törődő az ember.

Illóolajokkal a napégés ellen

Ha esetleg a nagy nyári forróságban megpirulunk vagy leégünk a napon, akkor is segítségünkre lehetnek az illóolajok, ugyanis testápolóval vagy csak simán hordozó olajjal (pl.frakcionált kókuszolaj) elkeverve olyan krém készíthető belőlük…

Milyen a NYÁR típusú női karakter?

A nyár típusú hölgyekre ahogy a nyárra is jellemzőek a pasztell, visszafogott, tört színek, megjelenésükre pedig a klasszikus elegancia és egyfajta selymesség…

Júliusi segítők: Hániel, Lug, Boldogasszony

Nevének jelentése “Isten dicsősége, Isten kegyelme”. Birtokában van a holdistennő valamennyi tulajdonsága: könnyedség, érzékenység, csendesség, türelem és titokzatosság.

Szezonális allergiák átvészelése illóolajokkal

Tavaszi és nyári időszakban tombolnak a különböző allergiák, erre a következő illóolaj keveréket ajánlom nektek: A levendula-citrom-borsmenta trió segíti a légzőszervek egészséges működését…

Vitaminokkal a TÜDŐnk Egészségéért

A-vitamin: Segít fenntartani az immunrendszer egészséges működését, támogatja a sejtnövekedést, így nagyon fontos szerepet tölt be tüdőnk működésében…

Július az Ajurvéda szerint

A Július a tüdőhöz kapcsolódó hónap. Ebben a hónapban minden nap igyunk meg egy bögre görögszéna (lepkeszegmag) teát. Ezt a fűszert nem elég leforrázni, kb. 1 percig kell zubogó vízben forralni.

Tippek, tanácsok a TÜDŐ hatékony működéséért

A Tüdő működését serkentő ételek: sárgarépa, gomba, vadalma, olajbogyó, körte, retek, dió, gesztenye, bor. Az őszibarack és a zöldhagyma csökkenti, megállítja a verítékezést. A Tüdőhöz és a Fém elemhez kapcsolódó íz pedig a csípős-fűszeres…

A Tüdő gyógyító ásványai

Achát: Erős földelő kristály, a gyökércsakra kristálya, ami felelős a fizikai, szellemi, érzelmi és intellektuális egyensúlyodért. Botswana achát: tüdőre és a légutakra használják, illetve dohányzásról való leszokásban segít…

Párkapcsolat, a szerelem – ikerláng

Azt tudtad, hogy az ikrek is ikerlángok? És, hogy sosem “véletlenül” jönnek egyszerre, hanem ebben az inkarnációban olyat szeretnének megvalósítani, megélni, amit egyedül nem tudna véghez vinni.

A NYÁR Illóolajai

Ha nyár, akkor meleg, forróság, napsütés, nyaralás és a szünidő jutnak rögtön az eszünkbe… A nyárhoz milyen illóolajok illenek a legjobban?

Ilyen is van…

Jurák Kata készítette velem az interjút, amiért nagyon hálás vagyok NEKI! Hiszen sok ember kaphat esélyt így!…