Advent (úrjövet) a keresztény vallásban a karácsony napját (december 25-ét) megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított időszak. A karácsonyi ünnepkör advent első napjával kezdődik, és vízkeresztig (január 6-ig) tart. Advent első vasárnapja mindig három időszak kezdetét jelenti: a keresztény egyházi év kezdetét, a karácsonyi ünnepkör kezdetét és természetesen az adventi időszak kezdetét. Az egyházi naptárban a hét vasárnappal kezdődik, így advent négy hete is a négy vasárnapot követi. Az utolsó hét hossza lehet egy nap (amikor a negyedik vasárnap december 24-re esik) vagy akár egy teljes hét is (amikor az utolsó vasárnap december 18-a).
Az advent szó jelentése „eljövetel” (az Úr, Jézus, a Megváltó eljövetele), az adventi időszak pedig a lelki felkészülés időszaka volt a Megváltó eljövetelére. A karácsonyt megelőző várakozás az eljövetelben éri el jutalmát. Az advent színe a lila, amely a bűnbánatot, a szent fegyelmet és az összeszedettséget jelképezi.
Adventi böjt
Korábban szokás volt az adventi időszakban böjtöt tartani, ebben az időszakban tiltották a zajos mulatságokat és az ünnepélyes házasságkötéseket. Manapság már a katolikus egyházban nincsen böjti előírás az adventi időszakra vonatkozóan, ugyanakkor ajánlott a visszafogottság, csend, a több ima és lelki olvasmány, valamint a bűnbocsánat szentségéhez járulás. Régebben egyes vidékeken „kisböjtnek” nevezték ezt az időszakot, mivel a karácsonyt a húsvétihoz hasonló, negyven napos böjt előzte meg. December 24. pedig az advent utolsó napja volt, de még nem karácsony. Ennek megfelelően régen ez még böjti nap volt, így a nap hagyományos ételei is böjtösek (pl. bableves, hal, mákos guba, alma, dió…). A nap pedig a Jézus Krisztus születését ünneplő éjszakai misével ért véget.
Adventi koszorú
Az adventi koszorú ősét 1839-ben készítette el Johann H. Wichern németalföldi evangélikus lelkész: egy örökzölddel díszített szekérkeréken 24 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig. Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A gyertyák színe a katolikus hagyomány szerint a bűnbánat színét jelképező lila, kivéve a harmadik vasárnapra jutót, amely rózsaszín, mert ez az öröm vasárnapja. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor.
Adventi naptár
Az adventi naptár használatának népszokása 1900 körül kezdődött, kialakulása egy német édesanyához kötődik, akinek kisfia, már hetekkel az ünnep előtt türelmetlenkedett a karácsonyi ajándékok miatt.
Az édesanya egy játékot talált ki gyermeke számára: egy kemény papírlapot huszonnégy részre osztott, mindegyik részre rátűzött egy darab csokoládét, majd megengedte, hogy a gyermek minden este megegyen egyet közülük. Közben a kisfiú felnőtt, s nem felejtette el édesanyja meglepetését, és üzleti vállalkozásba kezdett. Olyan naptárt szerkesztett, amelyen huszonnégy ablakocska mögé egy-egy darab csokoládé vagy cukorka volt elrejtve, s ezek csak a spaletták kinyitása után váltak láthatóvá.
Készítsünk Bőségtálat
Advent időszakában készítsünk bőségtálat az asztalunkra. Lehet rajta alma, dió, füge…Mindenből a legszebbet, legegészségesebbet tegyük a tálunkba. Ebben az időszakban, ha tehetjük alma mindig legyen az asztalnál, mivel az alma az egészség egyik szimbóluma, a vacsora végén annyi szeletet vágjunk belőle, ahányan vagyunk és együk is meg. Ennek az a jelentése, hogy Mindenki legalább olyan egészségi állapotban legyen jövőre, mint idén!
Decemberi Töprengő
Az új év beköszöntése előtt készítsünk listát:
- Mit nem szeretnénk a jövő évre magunkkal vinni?
- Otthoni tárgyaink közül mi az ami szúrja a szemünket és szeretnénk elpasszolni?
- Melyek azok a kapcsolatok, amiket nehezen engedünk el?
Csodaszép téli napokat és gyönyörűséges készülődést kívánok!
Namaste: ASTÁ
Acél Strähle Ágnes/ASTÁ
életsegítő, tisztánlátó médium, tarot, doTERRA (független) terméktanácsadó, a Lélek Iskolája alapítója
EGYÉNI SEGÍTÉS telefonon és interneten is!
Facebook: ASTÁ – Acél Strähle Ágnes | E-mail: asta@namasta.hu | Skype: acel.agnes
Weboldal: namasta.hu | Webshop: astabolt.hu | Hírlevél feliratkozás!
További cikkek – December
Hangulatemelő Ásványok – Ásványokkal a depresszió ellen
Téli időszakra jellemzőek a hangulatingadozások, a kedvtelenség, a fásultság és a depressziós tünetek, melyek esetén a következő ásványok lehetnek leginkább hasznosak számunkra…
Nyugtatás minden szinten – doTERRA levendula illóolaj
A Levendula illóolaját már az ókorban is használták nyugtatásra, relaxálásra, testápolásra és fürdéshez, valamint parfümök összetevőjeként vagy főzéshez egyaránt.
A mai Mikulás-ünnep
Szent Miklós a gyermekek és diákok védőszentje, ezért a későbbi korokban a népi vallásosság hatására kialakult ajándékosztó püspöksüveges Mikulás előképének és mintájának tartják…
Luca Napi Szokások – December 13.
Luca nap eredete: Gergely-naptár bevezetése előtt ez a nap volt az év legrövidebb napja. A december 13-án tartott ünnepnap – Luca nap a karácsonyi ünnepkör részének számító nap volt…
Karácsony – az Ünnepek Ünnepe
A néphagyomány szerint a karácsonyi asztal fontos szerepet játszott az ünnepkor. Az asztal díszítésének és az étkezésnek szigorú rendje volt. A feltálalt fogásoknak mágikus erőt tulajdonítottak…
Ajurvéda szerint a December
A december a vékonybélhez kötődő hónap. A különféle fűszerek és gyógynövények legnagyobb százaléka már a gyomorban ellövi hatásának nagy részét…
Vékonybél-problémák esetén használható Mudrák – Gyógyító kéztartások
Apan-vayu mudra: Kéztartása: A jobb mutatóujj behajlítva a hüvelykujj párnáján nyugszik, míg a középső-és a gyűrűsujj hegye összeér a hüvelykujjal. Kisujj kinyújtva…
A Vékonybél és a Bélrendszer Gyógyító Ásványai
TURMALIN: A Barna Turmalin a gyógyításban kiválóan hat a bélrendellenességekre, valamint erősíti az egész szervezet regenerálódását….
Vékonybél Problémák jelzései Arcunkon
A vékonybél állapotáról az alsó ajak belső oldala és a homlok középső része adhat számunkra felvilágosítást. A vörös nyelv pedig a Szív-Vékonybél funkció zavart mutathatja nekünk…
Vékonybél-problémák Lelki Okai
A belek a különféle táplálékok, gondolatok, érzések és jelen valóságom felszívódási és felhasználási központja. Minden, ami szomorúságot, félelmet, zavart, lázadást, szégyent…
A Vékonybélre és a Bélrendszerre jótékonyan ható illóolajok
doTERRA ZENGEST (DigestZen) illóolaj keverék: A doTERRA ZenGest illóolaj keverék támogatja az emésztőrendszer egészséges működését. Elsődleges felhasználása: gyomorpanaszok, gyomorégés, hányinger, hasmenés, szorulás, haspuffadás…
Kínai gyógyászat és a Vékonybél
Ha valami a fejben elakadást okoz (pl.gondolatok), az a vékonybélben is elakadást fog okozni. A tulajdonképpeni emésztés a vékonybélben történik. Az étel alkotórészeire…
A Vékonybél és a Bélrendszer Gyógynövényei
Erdei szederlevél tea: Hatásos az immunrendszer hibás működése ellen, és vérszegénységet, fogínyvérzést, lázat, bőrkiütést, menstruációs rendellenességeket is kezelhetünk vele…
A TÉL Illóolajai
A téli hideg, hűvös időszakban, amikor a testünk melegen tartása az egyik legfontosabb feladatunk, a melegítő hatású illóolajok használata ajánlott a leginkább.
TÉL a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) szerint
A VÍZ elem az összefogást, a különböző anyagok egyesítését jelképezi és hideg klimatikus energia kapcsolódik hozzá…
Depresszió Lelki Okai
Télen, legfőképpen januárban – a karácsonyi emelkedettebb hangulat után – sok borult, szürke és napmentes nap hatására teljesen normális, hogy eluralkodik rajtunk egyfajta rosszkedv…
Téli Táplálkozás – HKO és az 5elem konyha
A víz-elemhez és a télhez a SÓS íz kapcsolódik. A só a lágyságot szereti, ezzel ellensúlyozza a Vese összetapasztó, szilárdító energiáját.
A TÉL ásványai
Az ásvány ékszerek és kulacsok, csodaszép, dekoratív karácsonyi ajándékok lehetnek a karácsonyfánk alatt. Kitűnő választás szeretteinknek és kedvesünknek egy egyedileg készített ásvány karkötő…
Milyen a TÉL típusú női karakter?
A Tél típus hölgyekre, ahogy a télre is a halvány, hideg (jeges), valamint az élénk, intenzív, tiszta színek és az erős kontrasztok jellemzőek…