Az emésztés során a zsírokat egy lipáz nevű enzim bontja, mely a hasnyálmirigy terméke és az epe aktivizálja. Ahhoz, hogy az emésztésünk rendben legyen, megfelelő mennyiségű epeváladékra van szükség a táplálék bontásához. Az epehólyagban tárolt, az emésztéshez szükséges epeváladékot pedig a májunk termeli. A máj és az epe karbantartása és tisztítása éppen ezért mindenki számára kiemelkedően fontos kérdés!

Az Epe és az Epehólyag egészségben tartásához gyógynövényeket is használhatunk, melyek a következők:

Epeműködést segítő
aranyvessző, gyermekláncfű, katáng, apróbojtorján, ezerjófű, levendula, pemetefű, rozmaring, szurokfű, tárnics, tyúkhúr

Epehajtás
rozmaring, szurokfű, veronika

Epehólyag gyulladás
gólyaorrfű, gyújtoványfű

Epekő
katáng, boróka, csipkebogyó, ezerjófű, fekete áfonya

Mezei Katáng (Katáng – Katángkóró – Vad cikória – Cichorium Intybus L.)

A mezei katángnak emésztéskönnyítő, epehajtó, vízhajtó és tisztító is hatása van. A katángkóró tisztítja a májat, a vesét, a lépet, és elősegíti az epehólyag tökéletes kiürítését.
Eloszlatja a teltségérzetet és a puffadást, ugyanis elősegíti a bélműködést, nem engedi, hogy az elfogyasztott étel mind felszívódjon és lerakódjon a szervezetünkben.

Katáng tea készítése: 1 csésze hideg vízzel önts le 1 púpozott teáskanál szárított növényt vagy gyökeret, majd forrald fel és 2-3 percig hagyd főni, ezután szűrd le. Napi 2-3 csészével ihatsz belőle. Nagyon keserű, ha nem bírod meginni, csak mézzel édesítsd.

A máj és az epehólyag működésének elősegítésére a mezei katáng teát kúraszerűen alkalmazzuk. Egy hétig minden reggel éhgyomorra igyunk meg egy csészével, a második héten minden másnap, a harmadik héten háromnaponként fogyasszuk. Ezt az epehajtó kúrát egy évben kétszer is elvégezhetjük. A katáng tea kisebb méretű epekő oldására is alkalmas lehet: 1 héten keresztül igyuk a teát, úgy hogy naponta egy csapott teáskanál teafüvet főzzük 2-3percig, majd szűrjük le és langyosan fogyasszuk, ha nem okoz problémát, akkor emelhetjük napi 2 vagy 3 csészére a napi adagunkat (reggel éhgyomorra az egyiket és főétkezés után a másikat).

Aranyvessző (Aranyos ruta – Aranyos Istápfű – Solidago Gigantea Ait.)

Az Aranyvessző évszázadok óta ismert és használt növény: Serkenti az epeváladék termelését, epe- és májtisztító hatású, segíti az emésztést és ajánlott epefájdalom enyhítésére is.

Az epeműködés karbantartására, az epeproblémák megelőzésére hetente egyszer ihatjuk vagy tartsunk évente kétszer epe- és májtisztító kúrát, ekkor fogyasszuk éhgyomorra napi egy csésze langyos teát 3 héten keresztül. Az első héten mindennap, a második héten minden másnap, a harmadik héten minden harmadik nap kell inni egy csésze aranyvesszőfű teát. Ez a kúra évente többször ismételhető. De a 3 hetes kúra után sem szabad teljesen abbahagyni az aranyvessző tea fogyasztását, mert visszaeshetünk, ezért még 2-3hónapig hetente legalább 1 csésze teát fogyasszunk ezután is folyamatosan, majd ritkíthatjuk kéthetente.

Aranyvessző teával apró epeköveket is el lehet hajtani: Két napig igyunk két liter aranyvessző teát naponta, délelőtt egy litert és délután is egy litert (rövid idő alatt igyuk meg, kb 2óra), úgy hogy 1L teához egy púpozott evőkanál teafüvet használjunk.

Gyermekláncfű (Pongyola pitypang – Kutyatej – Taraxacum officinale Weber)

A gyer­me­klánc­fű segít epebántalmak és májbetegségek gyógyításában, serkenti az emésztést és az epetermelést. Friss szá­rai fáj­da­lom­men­te­sen old­ják az epe­kö­vet, sza­bá­lyoz­zák a máj és az epe mű­kö­dé­sét.
Az egész növény gyógyító hatású (levele, szára, gyökere, virága). Hasz­nos le­het (pl. krónikus májgyulladás esetén is gyors javulás érhető el), ha a nö­vény jól meg­mo­sott nyers szá­rá­ból, leveléből na­pon­ta 5-10-et jól meg­rág­va el­fo­gyasz­tunk vagy leveleiből salátát készítünk.

Teát szárított levélből vagy főzött gyökérből készíthetünk. Máj és epepanaszok, emésztéssel kapcsolatos problémák esetén a gyökérből készült teát igyuk naponta egy csészével, reggeli előtt, egy héten keresztül, majd tartsunk egy hét szünetet és ismételjük meg a kúrát.

Gyermekláncfű tea készítése: 1 púpozott teáskanál pitypang gyökeret éjszakára áztassunk be 2-3dl hideg vízbe, majd másnap forraljuk fel és szűrjük le. Ezt a mennyiséget osszuk el reggeli előtti és utáni időszakra, kortyonként fogyasztva.
Pitypang tinktúra: Alternatív megoldás a tea helyett: étkezések előtt napi 3x12 cseppet vegyél be 1 dl vízben oldva.

Menta – Borsmenta (Mentha x piperita L.)

A borsmenta teát emésztésjavító hatása miatt étkezések után isszák. Ez egy nagyon kellemes aromájú, enyhén mentolos ízű tea, mely a gyomor-, epe-, bélbántalmak egyik leghatékonyabb ellenszere. A borsmenta serkenti az epeműködést, epehajtó, epegörcsoldó, szélhajtó hatású. Étvágyjavító, segíti az emésztést, puffadás esetén is ajánljuk. Emellett gyomor- és bélfertőtlenítő hatással is bír. Epehólyag- és májgyulladás esetén nem használható!

Leveleiből forrázással készíthetünk teát: Egy csapott evőkanál teafüvet leöntünk 2,5dl forrásban lévő vízzel és 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Emésztésjavításra étkezés után igyuk a borsmenta teát.

Csalán (Urtica dioica)

A csalánlevél az egyik legjobb vértisztító növényünk: feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, vastartalma segít a vérképzésben. Máj- és epebántalmakra, gyomorpanaszokra is használják teáját. Tisztító, összehúzó hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét.

Tavasszal és ősszel érdemes egy 6 hetes tisztítókúrát végezni, csalán- és diófalevél teával felváltva, azonban ne felejtsük, hogy 6 hét után feltétlenül be kell iktatnunk egy 4 hetes szünetet.

Ezerjófű (Epefű – Gyomorfű – Keserűfű – Centaurium Crytraea)

A növény az ezerjófű elnevezést azért kapta, mert ezerféle bajra jó. Kiváló természetes megoldást jelent a gyomor- és epebántalmak kezelésére az ezerjófű tea, amely a benne lévő keserű anyagoknak köszönhetően fokozza a nyálelválasztást, a gyomorsav- és az emésztőenzimek termelését, ezáltal kiváló étvágyjavító, emésztést és epeműködést serkentő, de használják epebántalmak kezelésére, az epeműködés előmozdítására, epekövek estén, gyomorégésre, puffadásra és vértisztítóként is.

Az epeműködés javítására a következő kúra javasolt: az 1.héten minden nap étkezés előtt egy csésze ezerjófűtea, a 2.héten minden 2.nap reggel egy csésze ezerjófűtea reggeli előtt és a 3.héten pedig már csak minden 3.nap kell egy csésze teát meginni reggeli előtt.

Fekete Retek

Epekő esetén a besűrűsödött epében található koleszterin kicsapódhat, és ebből megindulhat a kőképződés próbálkozhatunk a fekete retek levével is. Naponta le kell reszelni egy fekete retket, jól kinyomni a levét és egy evőkanálnyit enni belőle valamelyik főétkezés után. Bioboltokban, nagyobb gyógynövényboltokban lehet fekete retek cseppet kapni, ezt is lehet használni.

Források:
Maria Treben: Egészség Isten patikájából
Szabó György: Javasasszony unokája
Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában
https://gyorgytea.hu/betegsegek/epemukodes/
https://gyorgytea.hu/betegsegek/epeko/
https://gyorgytea.hu/tematikus-cikkek/5-gyogynoveny-a-maj-es-az-epe-tisztitasara/
https://www.gyogynovenysziget.hu/epeko-gyogymodjai

Csodaszép napokat kívánok!
Namaste: ASTÁ

Acél Strähle Ágnes/ASTÁ

életsegítő, tisztánlátó médium, tarot, doTERRA (független) terméktanácsadó, a Lélek Iskolája alapítója

EGYÉNI SEGÍTÉS telefonon és interneten is!
Facebook: ASTÁ – Acél Strähle Ágnes | E-mail: asta@namasta.hu | Skype: acel.agnes
Weboldal: namasta.hu | Webshop: astabolt.hu | Hírlevél feliratkozás!

További cikkek – Május

Epe és Epehólyag Problémák Lelki Okai

Gondolom ismerősek ezek a szófordulatok: „Elönti az epe” vagy „epés megjegyzéseket tesz”, mindegyikük az epe és a viselkedésbeli dolgaink kapcsolatára utal. Méreg, rosszindulat, harag, gyűlölet…

MÁJUS HAVA – Pünkösd

A magyar pünkösdi szokások elsősorban a keresztény ünnephez kapcsolódnak, de a szokás egyes elemei (pünkösdi király-választás, vagy a zöldágazás) régebbi, pogány időkre nyúlnak vissza.

Bőrünk Szépsége és a Bőrproblémák Lelki Okai

Nagy felületével a bőr a test egyik legfontosabb szerve. Olyan védelmi rendszer, amely precízen kijelöli az életteremet, és amely hűségesen és tudat alatt a belső állapotomról is tájékoztat…

Az Epe és az Epehólyag Működést Harmonizáló Illóolajok

doTERRA Vadnarancs (Wild Orange) illóolaj: A narancs illóolaj felszabadítja a májban, az epehólyagban, a gyomorban és belekben megrekedt chit. Jót tesz érzelmi feszültség, álmatlanság, émelygéses fejfájás és migrén ellen…

Mudrákkal – Gyógyító Kéztartásokkal az ALLERGIA ellen

Bhramara-mudra (Méh-mudra) Ez a kéztartása bármilyen allergiás (pl. pollen, állati szőr okozta) probléma ellen használható; az orrmelléküregek, hörgők és a bélrendszer egyes megbetegedéseinél is jó szolgálatot tesz…

Május az Ajurvéda szerint

Május a tavasz utolsó hava az epehólyag szervhez kötődő időszak. Ilyenkor, ahogyan melegszik az idő, könnyebb lesz a méregtelenítés folyamata is, és hatékonyabban tudunk a szervezetünkre is hatni.

Akupresszúrával az ALLERGIA ellen

Nagyon hasznos akupresszúrás pont a Vab-4, vagyis a vastagbél meridián 4-es pontja, ami a mutatóujj és a hüvelykujj közötti mélyedésben található…

Homeopátiával és Schüssler sókkal a ALLERGIA ellen

Homeopátiás szerekkel is érzékenyíthetjük a szervezetünket pollenszezon előtt. Így az allergiás reakció jóval enyhébben jelentkezik. A virágzás előtt 6-8 héttel elkezdhető a szerek szedése…

Mi a meditáció? Hogyan kell meditálni?

Az elmúlt időszakban azzal szembesültem, hogy nagyon sokan nincsenek tisztában a meditáció jelentésével és azzal sem hogy hogyan kell meditálni, pedig ebben a rohanó világban rendkívül fontos…