A karácsony (latinul:„az Úr születése”) az egyik legnagyobb keresztény ünnep, amellyel Jézus Krisztus születésére emlékeznek. Minden évben december 25-én tartják világszerte, habár nem ezt a dátumot tartják számon Jézus születésének. Talán azért esett erre a választás, mert ekkor van a téli napforduló a Föld északi féltekéjén. Így ez a keresztény ünnepnap lett Jézus Krisztus földi születésének emléknapja: az öröm és békesség, a család és gyermekség, az otthon és szülőföld ünnepe.
A Karácsonyt manapság már sok nem keresztény ember is ünnepli világszerte az emberi szeretet ünnepeként. Az ünneppel együtt jár az ajándékozás, a karácsonyi zene, üdvözlőlapok küldése, templomi ünneplések, karácsonyi ebéd és ünnepi hangulatú tárgyakkal való díszítés, mint például karácsonyfa-állítás, karácsonyi égők, színes üveggömbök, girlandok, szaloncukor, fagyöngyök és krisztustövisek elhelyezése, díszítése.
Jézus születésének története: A Biblia leírása szerint Jézus szegényes körülmények között született, egy istállóban, mert senki nem fogadta be a házába a várandós Máriát, Jézus édesanyját a születés estéjén.
A történet szerint napkeleti bölcsek („háromkirályok”) indultak útnak ajándékokkal köszönteni a születendő Messiást, és egy fényes csillag vezette el őket Jézushoz.
A Karácsony Szó Eredete
A karácsony szó a szláv nyelvből kerülhetett a magyarba, valószínűleg bolgár közvetítéssel. Egyes bolgár nyelvjárásokban a kracsun szó a téli és a nyári napfordulót, illetve az azok körüli ünnepnapokat jelenti. A kracsun szó jelentése a lépő-átlépő jelentéstől a fordulónap-napforduló jelentés felé fejlődve jutott el mai értelméig.
Egy másik elmélet szerint a szláv az albán nyelv karcun szavát vette át, melynek eredeti jelentése rönk, tuskó, utalva a téli napfordulókor tartott máglyarakás pogány népszokására.
Következő alternatíva szerint a magyar kerecsen/kerecseny szóból származik ez a szavunk, amely a karácsonnyal egy időben tartott, régi magyar szokás szerinti sólyomröptetésre utal. A kerecsen szó a magyarból kikopott, „fekete” jelentésű karacs szó származéka, ezért kapcsolták össze a sólymot a karácsonnyal. A karácsony szó tehát magyar eredeztetéssel a fekete színnel, azaz a sötétséggel és a legrövidebb nappallal kapcsolatos.
Eredeztethető még a latin incarnatio (megtestesülés) szóból, mivel ez Isten testben való megjelenésének ünnepe.
A Karácsony Története
A mai karácsonyi ünnephez hasonló ünnepek már a keresztény vallás elterjedése előtt is léteztek, ilyen volt a Római Birodalom téli napfordulóhoz közeli állami ünnepe, a Szaturnália ünnepség, melyet december 17-25 között tartottak a földművelés istenének, Szaturnusznak az ünnepén. Ekkor nagy táncos vigadalmak voltak birodalomszerte, ahol a fény diadalát ünnepelték a halál és a sötétség felett. A szaturnália ünnepe a december 25-ei napfordulón ért véget. A téli napforduló a régi földművesek körében az újjászületést, a reményt táplálta, ugyanis számukra nagyon fontos volt a meleg eljövetele – a létük múlott rajta. A meleg időszak a bőség időszaka volt, míg a hideg időszak a sötétség és a nélkülözés időszaka, ilyenkor az isteneket igyekeztek jókedvre deríteni. A szolgák megajándékozása is elterjedt volt. A házakat pedig örökzöld borostyánokkal díszítették.
A római császárkorban december 25-én a Napisten születésnapját tartották, amelyen kötelező volt részt venni. A keresztények számára az jelentette a kiutat ebből, hogy ezen a napon Jézus születésnapját kezdték ünnepelni. Miután a kereszténység engedélyezett vallássá vált, hamarosan hivatalos ünneppé nyilvánították Jézus születését. Az ünnep napjának megválasztása sok problémát okozott, mert ebben az időben számos egymással ellentmondó nézet uralkodott Jézus születésnapját illetőleg, egyesek szerint május 20-án, mások szerint április 18-án vagy 19-én, ismét mások szerint november 25-én, vagy január 6-án (vízkereszt) született Jézus. A választás mégis december 25-re esett, hogy ellensúlyozzák az e napon ünnepelt Napisten pogány ünnepét azáltal, hogy bevezették Krisztusnak, az Üdvösség Napjának ünnepét. A karácsony keresztény ünnepének a célja az volt, hogy lezárja a Jézussal kapcsolatos vitákat és népszerűsítse Krisztust, aki Isten és ember is egy személyben.
A téli napforduló környéke a legtöbb vallásban és kultúrában fontos időpont volt. Kezdetben a Nap vagy a természet újjászületésének ünnepe volt. A keresztény ünnep magába olvasztotta a korábbi pogány ünnepeket és nagy valószínűséggel az időpontot is átvette.
Karácsony Magyarországon
Magyarországon a katolikus keresztények számára Jézus születése napjának fénypontja a karácsonyi misén való részvétel (24-én éjfélkor vagy 25-én napközben). A református keresztények Szentestén, azaz 24-én istentiszteleten vesznek részt, majd másnap úrvacsorát vesznek. December 24-én hagyományosan a katolikus családok böjtölnek (karácsony böjtje), és csak este fogyasztják el a böjti vacsorát: alma, dió, méz és fokhagyma, majd vajas bableves hús nélkül (böjtös bableves), végül mákos guba volt, de újabban kialakult, hogy hal, illetve töltött káposzta kerül ilyenkor az asztalokra.
A néphagyomány szerint a karácsonyi asztal fontos szerepet játszott az ünnepkor. Az asztal díszítésének és az étkezésnek szigorú rendje volt. A feltálalt fogásoknak mágikus erőt tulajdonítottak. Régebben a karácsonyi abroszt tavasszal vetőabrosznak használták és abból vetették az első gabonamagvakat, hogy bő termés legyen. A megterített asztalra gabonamagvakat helyeztek és abból adtak a baromfiaknak, hogy jól tojjanak, az asztal alá pedig szalmát tettek, annak emlékére, hogy Jézus jászolban született. Később ezt a szalmát a jószág alá tették, hogy egészséges legyen, de volt ahol a gyümölcsfákra is kötöztek belőle, jó termést remélve.A szigorú rituálékhoz tartozott, hogy a gazdaasszony nem állhatott fel vacsora közben az asztaltól, hogy jól tojó tyúkjai legyenek. December 25-én következik a karácsonyi ebéd vagy karácsonyi vacsora. A család, esetleg a nagyobb rokonság ilyenkor összegyűlik, hogy együtt fogyassza el a karácsonyi ételeket. A magyaroknál a bensőséges családi együttlét általában 24-e estéje (szenteste), míg a nyugat-európai országokban többnyire 25-e.
Hagyományos magyar elnevezés a kiskarácsony és a nagykarácsony, a valóságban két külön ünnepet takar: nagykarácsony december 25-e, karácsony első napja, kiskarácsony pedig január 1-je, újév napja.
Betlehemezés – Régebben Magyarországon a betlehemezés a legelterjedtebb karácsonyi szokások közé tartozott, amely egy több szereplős játék volt, nagyon sok helyen ma is gyakorolják. A falusi betlehemezés a betlehemi pásztorok párbeszédes, énekes játékából állt. A betlehemezés a Kisjézust imádó három pásztorról szóló bibliai történetre, köztük a nagyothalló öreg pásztor tréfás párbeszédére épült. A betlehemezés fő kelléke egy templom alakú betlehem volt, amelyben a Szent Család volt látható. A pásztorjáték szereplői: a kistemplomot vivő két angyal, a három pásztor, illetve néhol a huszár és a betyár alakja voltak.
Magyarországon a szocializmus idején törekedtek az ünnep hangsúlytalanná tételére, vallási tartalmának eltörlésére, úgy hogy a hagyományos ünneplés lehetőségeit nehezítették (pl. karácsony másnapjának munkanappá minősítésével, az éjféli miséken részt vevők besúgásával), illetve az embereket változatos programkínálattal próbálták elterelni a karácsony megünneplésétől. A hivatalos nyelvezet az ünnepet Fenyőünneppé nevezte át, de ekkor nevezték át advent harmadik és negyedik vasárnapját is ezüst-és aranyvasárnapra. A hagyomány szerint ajándékhozó Jézuska (illetve a Mikulás) helyett pedig a Télapó figuráját próbálták elterjeszteni.
A nem vallásos, de keresztény kultúrkörbe tartozók számára a karácsony általában a szeretetet, a családi együttlétet jelképezi. Karácsonykor elterjedt szokássá vált megajándékozni szeretteinket. Az 1960-as évek közepétől pedig az ünnepek fokozatosan kereskedelmi kérdéssé alakultak át, torzítva ezzel az ünnep hagyományos és valódi lényegét.
Csodaszép téli napokat és gyönyörűségesen Szép és Áldott Ünnepet kívánok!
Namaste: ASTÁ
Acél Strähle Ágnes/ASTÁ
életsegítő, tisztánlátó médium, tarot, doTERRA (független) terméktanácsadó, a Lélek Iskolája alapítója
EGYÉNI SEGÍTÉS telefonon és interneten is!
Facebook: ASTÁ – Acél Strähle Ágnes | E-mail: asta@namasta.hu | Skype: acel.agnes
Weboldal: namasta.hu | Webshop: astabolt.hu | Hírlevél feliratkozás!
További cikkek – December
Hangulatemelő Ásványok – Ásványokkal a depresszió ellen
Téli időszakra jellemzőek a hangulatingadozások, a kedvtelenség, a fásultság és a depressziós tünetek, melyek esetén a következő ásványok lehetnek leginkább hasznosak számunkra…
Nyugtatás minden szinten – doTERRA levendula illóolaj
A Levendula illóolaját már az ókorban is használták nyugtatásra, relaxálásra, testápolásra és fürdéshez, valamint parfümök összetevőjeként vagy főzéshez egyaránt.
Advent
Advent (úrjövet) a keresztény vallásban a karácsony napját (december 25-ét) megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított időszak…
A mai Mikulás-ünnep
Szent Miklós a gyermekek és diákok védőszentje, ezért a későbbi korokban a népi vallásosság hatására kialakult ajándékosztó püspöksüveges Mikulás előképének és mintájának tartják…
Luca Napi Szokások – December 13.
Luca nap eredete: Gergely-naptár bevezetése előtt ez a nap volt az év legrövidebb napja. A december 13-án tartott ünnepnap – Luca nap a karácsonyi ünnepkör részének számító nap volt…
Ajurvéda szerint a December
A december a vékonybélhez kötődő hónap. A különféle fűszerek és gyógynövények legnagyobb százaléka már a gyomorban ellövi hatásának nagy részét…
Vékonybél-problémák esetén használható Mudrák – Gyógyító kéztartások
Apan-vayu mudra: Kéztartása: A jobb mutatóujj behajlítva a hüvelykujj párnáján nyugszik, míg a középső-és a gyűrűsujj hegye összeér a hüvelykujjal. Kisujj kinyújtva…
A Vékonybél és a Bélrendszer Gyógyító Ásványai
TURMALIN: A Barna Turmalin a gyógyításban kiválóan hat a bélrendellenességekre, valamint erősíti az egész szervezet regenerálódását….
Vékonybél Problémák jelzései Arcunkon
A vékonybél állapotáról az alsó ajak belső oldala és a homlok középső része adhat számunkra felvilágosítást. A vörös nyelv pedig a Szív-Vékonybél funkció zavart mutathatja nekünk…
Vékonybél-problémák Lelki Okai
A belek a különféle táplálékok, gondolatok, érzések és jelen valóságom felszívódási és felhasználási központja. Minden, ami szomorúságot, félelmet, zavart, lázadást, szégyent…
A Vékonybélre és a Bélrendszerre jótékonyan ható illóolajok
doTERRA ZENGEST (DigestZen) illóolaj keverék: A doTERRA ZenGest illóolaj keverék támogatja az emésztőrendszer egészséges működését. Elsődleges felhasználása: gyomorpanaszok, gyomorégés, hányinger, hasmenés, szorulás, haspuffadás…
Kínai gyógyászat és a Vékonybél
Ha valami a fejben elakadást okoz (pl.gondolatok), az a vékonybélben is elakadást fog okozni. A tulajdonképpeni emésztés a vékonybélben történik. Az étel alkotórészeire…
A Vékonybél és a Bélrendszer Gyógynövényei
Erdei szederlevél tea: Hatásos az immunrendszer hibás működése ellen, és vérszegénységet, fogínyvérzést, lázat, bőrkiütést, menstruációs rendellenességeket is kezelhetünk vele…
A TÉL Illóolajai
A téli hideg, hűvös időszakban, amikor a testünk melegen tartása az egyik legfontosabb feladatunk, a melegítő hatású illóolajok használata ajánlott a leginkább.
TÉL a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) szerint
A VÍZ elem az összefogást, a különböző anyagok egyesítését jelképezi és hideg klimatikus energia kapcsolódik hozzá…
Depresszió Lelki Okai
Télen, legfőképpen januárban – a karácsonyi emelkedettebb hangulat után – sok borult, szürke és napmentes nap hatására teljesen normális, hogy eluralkodik rajtunk egyfajta rosszkedv…
Téli Táplálkozás – HKO és az 5elem konyha
A víz-elemhez és a télhez a SÓS íz kapcsolódik. A só a lágyságot szereti, ezzel ellensúlyozza a Vese összetapasztó, szilárdító energiáját.
A TÉL ásványai
Az ásvány ékszerek és kulacsok, csodaszép, dekoratív karácsonyi ajándékok lehetnek a karácsonyfánk alatt. Kitűnő választás szeretteinknek és kedvesünknek egy egyedileg készített ásvány karkötő…
Milyen a TÉL típusú női karakter?
A Tél típus hölgyekre, ahogy a télre is a halvány, hideg (jeges), valamint az élénk, intenzív, tiszta színek és az erős kontrasztok jellemzőek…