Luca nap eredete

Gergely-naptár bevezetése előtt ez a nap volt az év legrövidebb napja. A december 13-án tartott ünnepnap – Luca nap a karácsonyi ünnepkör részének számító nap volt. A néphagyomány szerint Szent Luca egy rontó nőalak volt, boszorkány. Kevés olyan nap van, amelyhez annyi szokás, hiedelem, jóslás, tiltás kapcsolódna, mind Luca napjához. Ez a nap épp úgy alkalmas volt termékenység varázslására, mint házasság-, halál- és időjóslásra, vagy bizonyos női munkák tiltására. Luca-napon a lányoknak, asszonyoknak tilos volt dolgozni: varrni, fonni, sütni, mosni, meszelni, ha ezt a tilalmat megszegték súlyosan bűnhődtek. Nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mert az elkért dolgok boszorkányok kezére kerülhettek.

A Luca napi első látogatóból a várható állatszaporulatra vonatkozóan jósoltak: ha Luca reggelén először férfi lép a házba, a szaporodás bika lesz, ha pedig nőlátogató érkezik, üsző.

Luca napját gonoszjáró napnak is tartották, ezért mindenütt védekeztek a boszorkányok ellen. Fokhagymával dörzsölték be az állatok fejét, az ólak ajtajára keresztet rajzoltak, hamut szórtak a kapuk elé, lefekvés előtt fokhagymás kenyeret ettek, hogy szagával elriasszák a gonosz szellemeket, és elzárták a seprűket, nehogy azon nyargalásszanak a boszorkányok.

Luca szék

A Luca széknek 13 darabból kellett állnia, szögek helyett fából faragott ékek tartották össze. 13 napig készül úgy, hogy minden nap csupán egy-egy műveletet lehet rajta elvégezni, innen ered az a népi mondás is: „Lassan készül, mint a Luca széke”.

Az ülőlaphoz tölgyet használnak, a lábak pedig többféle fából készülnek: csertölgy, akác és kőris. A lábak összekötő rúdjai: bükkből, fekete dióból és szelíd dióból állnak.
A csapok:
2 db fenyő, vörös- és lucfenyő
2 db hárs, aprólevelű, nagylevelű
1 db cseresznye
1 db gyertyán

A széknek olyan erősnek kellett lennie, hogy egy férfiember súlyát megtartsa. December 25-én az éjféli misére a kabátjuk alá rejtve lopták be a templomba a széket, majd ráállva megláthatták a boszorkányt. Ezután el kellett menekülniük, nehogy a boszorkák széjjeltépjék őket. A menekülők a zsebükben mákot vittek, hogy menekülés közben elszórhassák. A boszorkányoknak a mákszemeket fel kellett szedegetniük, így nem tudták elkapni a fiatalokat. A Luca székét aztán otthon tűzre vetették, a tűzben a sok kis fadarab sikoltozni kezdett, ez pedig a boszorkák végét jelentette. Ezután a kulcslyukba fokhagymát kellett dugni, a kést a bal ajtófélfába vágni, a söprűt pedig keresztbe állítani, hogy minden rontástól védve legyenek.

 

Luca búza

A következő év termését próbálták megjósolni a Luca búza keltetésével. A falusi asszonyok Luca napján lapos tálakban búzaszemeket kezdtek csíráztatni a kemence közelében, azt tartották, ha Karácsonyra kizöldül, jó termés várható a következő évben. Később a kikelt búzával az adventi oltárt díszítették vagy az ünnepi asztalra tették. Egyes vidékeken kék szalaggal kötötték át vagy égő gyertyákat helyeztek közé.

 

Luca pogácsa

Magyarországon Luca-napon a család minden tagjának sütnek egy lucapogácsát, és egyikbe pénzdarabot vagy tollat rejtenek el. Aki ráharap, szerencsés lesz.

 

Luca gombóc

A lányok ezen a napon 12 gombócot főztek. Mindegyikbe egy férfi nevét rejtették. Amelyik gombóc legelőször a víz felszínére jött, megmondta ki lesz a férjük.

 

Luca tök

Magyarországon, főként a Dunántúlon volt szokás a világító Luca-tök készítése: szemeket, orrot és vigyorgó szájat faragtak a kivájt sütőtökökbe, majd a házak ablakai elé tették, égő gyertyát tettek a belsejébe és azzal ijesztgették egymást.

 

Lucázás (kotyolás)

Luca napjának hajnalán a gyerekek, fiatalok (kísértetnek öltözve) körbejárták a házakat és kisebb ajándékokért cserébe köszöntőkkel, mondókákkal bő termést és jószágszaporulatot ígértek, ha pedig nem kapnak ajándékot átkokat szórtak. Kity-koty-kity-koty, volt a köszöntő kezdő sora, innen származik az elnevezés – kotyolás.

„Luca, Luca kitty-kotty tojjanak a tiktyok!
Zsírjuk annyi legyen, mint kútban a víz,
Pénzük annyi legyen, mint a pelyva,
Annyi csirkéjük legyen, mint a fűszál,
Annyi tojásuk legyen, mint égen a csillag!”
részlet

 

Luca Naptár

A Luca-naptár szerint a következő esztendő januárjában a megfigyelési helyen olyan idő lesz, mint Luca napján, februárban olyan, mint Luca másnapján és így tovább egészen karácsonyig.

Egy másik időjósló módszer: a székely hagymakalendárium szerint a vöröshagymából lefejtettek 12 réteget, ez az év egy-egy hónapjának felelt meg. Mindegyikbe egy kevés sót szórtak, amelyikben elolvadt, az a hónap esősnek ígérkezett, a többi száraznak.Luca Napi Szokások – December 13.

Gyönyörűségesen Szép és Áldott Ünnepet kívánok!
Namaste: ASTÁ

Acél Strähle Ágnes/ASTÁ

életsegítő, tisztánlátó médium, tarot, doTERRA (független) terméktanácsadó, a Lélek Iskolája alapítója

EGYÉNI SEGÍTÉS telefonon és interneten is!
Facebook: ASTÁ – Acél Strähle Ágnes | E-mail: asta@namasta.hu | Skype: acel.agnes
Weboldal: namasta.hu | Webshop: astabolt.hu | Hírlevél feliratkozás!

További cikkek – December

Advent

Advent (úrjövet) a keresztény vallásban a karácsony napját (december 25-ét) megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított időszak…

A mai Mikulás-ünnep

Szent Miklós a gyermekek és diákok védőszentje, ezért a későbbi korokban a népi vallásosság hatására kialakult ajándékosztó püspöksüveges Mikulás előképének és mintájának tartják…

Karácsony – az Ünnepek Ünnepe

A néphagyomány szerint a karácsonyi asztal fontos szerepet játszott az ünnepkor. Az asztal díszítésének és az étkezésnek szigorú rendje volt. A feltálalt fogásoknak mágikus erőt tulajdonítottak…

Ajurvéda szerint a December

A december a vékonybélhez kötődő hónap. A különféle fűszerek és gyógynövények legnagyobb százaléka már a gyomorban ellövi hatásának nagy részét…

Vékonybél Problémák jelzései Arcunkon

A vékonybél állapotáról az alsó ajak belső oldala és a homlok középső része adhat számunkra felvilágosítást. A vörös nyelv pedig a Szív-Vékonybél funkció zavart mutathatja nekünk…

Vékonybél-problémák Lelki Okai

A belek a különféle táplálékok, gondolatok, érzések és jelen valóságom felszívódási és felhasználási központja. Minden, ami szomorúságot, félelmet, zavart, lázadást, szégyent…

Kínai gyógyászat és a Vékonybél

Ha valami a fejben elakadást okoz (pl.gondolatok), az a vékonybélben is elakadást fog okozni. A tulajdonképpeni emésztés a vékonybélben történik. Az étel alkotórészeire…

A Vékonybél és a Bélrendszer Gyógynövényei

Erdei szederlevél tea: Hatásos az immunrendszer hibás működése ellen, és vérszegénységet, fogínyvérzést, lázat, bőrkiütést, menstruációs rendellenességeket is kezelhetünk vele…

A TÉL Illóolajai

A téli hideg, hűvös időszakban, amikor a testünk melegen tartása az egyik legfontosabb feladatunk, a melegítő hatású illóolajok használata ajánlott a leginkább.

Depresszió Lelki Okai

Télen, legfőképpen januárban – a karácsonyi emelkedettebb hangulat után – sok borult, szürke és napmentes nap hatására teljesen normális, hogy eluralkodik rajtunk egyfajta rosszkedv…

A TÉL ásványai

Az ásvány ékszerek és kulacsok, csodaszép, dekoratív karácsonyi ajándékok lehetnek a karácsonyfánk alatt. Kitűnő választás szeretteinknek és kedvesünknek egy egyedileg készített ásvány karkötő…

Milyen a TÉL típusú női karakter?

A Tél típus hölgyekre, ahogy a télre is a halvány, hideg (jeges), valamint az élénk, intenzív, tiszta színek és az erős kontrasztok jellemzőek…