A gyömbért latinul mindenható orvosságnak nevezik széleskörű alkalmazhatósága miatt.
Az ajurvédikus tudást tartalmazó szútrák (versek) megemlítik a gyömbér sokszínű használatát, főleg emésztésjavító hatása miatt, ott az ebéd és vacsora előtti fogyasztását javasolták.

Láthatjuk, hogy az ajurvédában (az indiai gyógyászatban) a gyömbér egy több ezer éve használt vírus- és baktériumölő növény, természetes antibiotikum, ami számtalan vírus félét képes megölni. Kutatások bizonyítják például, hogy a gyömbér elpusztítja a madár influenzát is és a kalici vírusos macskanáthát is.

Az Ájurvédában a természetes antibiotikumok használata fertőző betegségek visszaszorításakor és megállításakor, a gyorsabb felgyógyulás érdekében vagy komplikációk kialakulása ellen indokolt.
Ilyen természetes antibiotikumok közé tartozik például a gyömbér is, ami nem csak antibiotikus, valamint mikrobaellenes hatásokkal bír, hanem gyulladáscsökkentő is, köhögés csillapító is.
Hasonló hatékonyságú szerek még az ajurvédában a fokhagyma, a méz, a szegfűszeg és a fahéj.

A gyömbér az ajurvédában mind a három dosha egyensúlyozója: A Vata és a Kapha doshát egyensúlyozó, a Pitta doshát növelő hatásáról ismert.
Tulajdonsága, hogy édes és pikáns egyszerre. Nyálkaoldó és hányingert oldó hatása révén csökkenti a megnövekedett Kapha dosha okozta tüneteket, szélhajtó, fájdalom-és görcsoldó hatása folytán pedig jól kezeli a Vata dosha megnövekedésének tüneteit. Mivel fokozza a Pitta dosha hatását, ezért nem alkalmazható olyan esetekben, melyekben láz, gyulladás, allergiás bőrreakció, vérzékenység, fekélyesedés lép fel, pl. gyomorsavtúltengés, reflux, gyomorfekély, nyombélfekély, ekcéma, pikkelysömör stb.
A gyömbér konyhasóval keverve nyugtatja a Vata doshát, kandiscukorral a Pitta doshát, mézzel pedig a Kapha doshát. Az ajurvédában a gyömbért hevítő élelmiszerek csoportjába sorolják, és mivel élénkíti a vérkeringést, a szerelem egyik fokozójának tartják: úgy jó, ha a férfi és a nő is fogyasztja.

Milyen betegségeknél használja az ajurvéda a gyömbért?

Migrénes fejfájás, reggeli hányinger, hasmenés, rheumatoid arthritis, böfögés, székrekedés, felpuffadás, bélgörcs, görcsösség, láz, szembetegségek, asztma, megfázás, köhögés, aranyér, szívbaj.
A gyömbér nagyon jó nyálkaoldó, fájdalomcsillapító hatású, de leginkább a légző- és az emésztőrendszer gyógyítója.

A Gyömbér ajurvédikus alkalmazása egyes betegségek esetén

  • FEJFÁJÁS/MIGRÉN: Migrén fejfájás esetén gyömbér port keverjünk össze aloe vera géllel vagy a növény friss levével. Az így kapott krémmel dörzsöljük be homlokunkat és pihenjünk le egy kicsit.
  • ÉTVÁGYTALANSÁG/EMÉSZTÉSJAVÍTÁS: Alacsony étvágy ellensúlyozására vagy emésztésjavítás céljából vegyük gyömbér por és ghí, vagy meleg víz keverékét és fogyasszuk el. Gyomorrontás, felfúvódás, bélgörcs, hányinger, lázzal járó gyomor és bélfájdalmaknál, megfázásnál, köhögésnél, asztmánál együnk gyömbér lekvárt.
  • TOROKFÁJÁS/KÖHÖGÉS: Torokfájásnál, köhögésnél, fokozott váladékképződésnél vegyünk friss gyömbért és eszegessük. Hatásosan feloldja a sok nyákot.
  • ÍZÜLETI FÁJDALMAK: ízületi fájdalmak esetén külsőleg pasztaként használható. Pasztát készíthetünk gyömbérpor és aloé vera levének az összekeverése által és külsőleg borogatásként felhasználva,

Gyömbér Lekvár elkészítése
A friss gyömbért keverjük össze vízzel és nádcukorral vagy mézzel. A keveréket hevítsük addig, amíg szirupot nem kapunk. Adjunk hozzá sáfrányt, kardámom port, szerecsendiót és szegfűszeget. Az így kapott szirupot zárjuk el üvegbe és használjuk, amikor kell.

Egy Gyömbéres ajurvédikus csodaszer
Az Ájurvéda egy 4 komponensű csodaszerrel veszi fel a harcot a téli betegségekkel szemben. Ezt a keveréket nemcsak a már meglévő betegség ellen lehet bevetni, hanem megelőzéses célzattal is lehet fogyasztani!

Összetevők: MÉZ, CITROMLÉ, FEKETE BORS ÉS GYÖMBÉR.
A 4 komponens együtt éri el a megelőzést vagy a már meglévő nyákos betegség gyors elmulasztását, az arányok pedig nem számítanak.
Gyerekeknek tegyünk többet a citromléből és a mézből és kevesebbet a csípősekből: borsból és a gyömbérből.
Megjegyzés: Amikor megfázunk a gyömbérpor jobb, mint a friss gyömbér, mert a szárított és őrölt pornak erősebb, kaparóbb hatása van.
A fenti 4 összetevőt fogyaszthatjuk magában, vagy forró vízben elkeverve teaként is.

Gyömbér doTERRA illóolajat megtalálod a webshopomban >>> Kattints ide!

Csodaszép napokat kívánok!
Namaste: ASTÁ

Források:
bhaktikutir.hu/sos-ajurveda-recept/
ayurvedika.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=760%3Aa-gyoember-ayurvedikus-felhasznalasa&catid=96%3Aayurvedaban-hasznalt-anyagok&Itemid=144&lang=hu

Acél Strähle Ágnes/ASTÁ

életsegítő, tisztánlátó médium, tarot, doTERRA (független) terméktanácsadó, a Lélek Iskolája alapítója

EGYÉNI SEGÍTÉS telefonon és interneten is!
Facebook: ASTÁ – Acél Strähle Ágnes | E-mail: asta@namasta.hu | Skype: acel.agnes
Weboldal: namasta.hu | Webshop: astabolt.hu | Hírlevél feliratkozás!

További cikkek – Október

Ásványokkal a Fejfájás és a Migrén ellen

A fejfájás vagy migrén nagyon kellemetlen dolog, ami megkeserítheti az adott napunkat, ezért érdemes kísérleteznünk és a felfájás csökkentésére segítségül hívnunk az ásványokat is.

Citrom Illóolajjal a stressz ellen

Mint a citrusfélékről általában a doTERRA Citrom illóolajról is elmondhatjuk, hogy energetizáló, élénkítő, kedély javító és hangulatemelő hatással rendelkezik, ami a borongós őszi, téli napokon nagyon is hasznunkra válhat.

Lép és Hasnyálmirigy problémák lelki okai

A lép egy olyan szerv, amely a vér immunsejtjeinek termelésében és fenntartásában segédkezik. Közvetlenül a hipotalamuszhoz, a csecsemőmirigyhez és az inzulintermelésért felelős hasnyálmirigyhez kapcsolódik…

Fejfájás és Migrén Lelki Okai

A fejfájásnak számos oka lehet. Például kényszerítem magamat arra, hogy valamilyenné váljak, vagy valamit megtegyek. Mentálisan túl erősen próbálok valamit elérni, vagy rögeszmésen az esetlegesen bekövetkezhető dolgokra koncentrálok…

Lép és Hasnyálmirigy Gyógynövényei

A lépnek fontos szerepe van az immunrendszer működésében és a vérsejtek életciklusában, de vérképző szervként is funkcionálhat szükség esetén….

Ajurvéda szerint az Október

Október a Léphez és a Hasnyálmirigyhez kötődő hónap. A távolabb keleti gyógyászatban a lép és a hasnyálmirigy egyben kezeltetik, valószínűleg a fizikai közelségük miatt…

Gyömbér az ARC és HAJ ápolásban

Az arc és hajápolásban is kihasználhatjuk a gyömbér felmelegítő és élénkítő tulajdonságait, ugyanis kiválóan képes megtisztítani és stimulálni a bőrfelületet, fokozza a vérkeringést és melegítő hatásának köszönhetően képes méregteleníteni is a bőrünket.

A Gyömbér ILLÓOLAJként is sokoldalú

Aromája csípős, fűszeres, földes és édes. A növény gyógyhatása gyökerének illóolajában rejlik, mely csökkenti a nyálkahártyák irritációját. Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, fájdalomcsillapító hatású…

A gyömbér NYERSEN

Gyömbérlé vagy gyömbéres limonádé: Hámozz meg egy darab gyömbért és szeleteld apró kockákra. Egy kevés víz hozzáadásával turmixgépben aprítsd fel. Szűrd le, így megszabadulsz az esetleg megmaradt gyömbérdaraboktól…

Gyömbéres Tippek/Receptek

Egy isteni gyömbéres köret: Tegyünk bébi répát egy tepsibe (természetesen lehet sima répa is, csak azt célszerű felaprítani kicsit), nyomjunk rá 1-2gerezd fokhagymát és reszeljünk rá friss gyömbért…

A kínai gyógyászat és a GYÖMBÉR

A kínai gyógyászat szerint a gyömbér szélsőséges jin növény, vizes, ezért nagy jang tűzzel rendelkezik, ezért a test legmélyére is eljut. Jin természete szétoszlat minden lerakódást, csomót, görcsöt, fájdalmat…

A Testet és Lelket harmonizáló GYÖMBÉR

A gyömbér az egyik legjobb házi gyógyszer! Gyógyhatását tekintve a legrégebben használt növény. A Távol-Keleten több ezer éve alkalmazzák mint gyógy- és fűszernövényt…

Az ŐSZi időszak a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) szerint

A szervezet az egyre hűvösebb őszi idő mellett is meg akarja tartani testhőmérsékletét, erre persze ilyenkor több energiát kell fordítania, figyeljünk oda arra, hogy ezt a munkát olyan ételekkel is támogassuk, amelyek energiát adnak a szervezetnek…

Lépünket és hasnyálmirigyünket támogató mudrák

Az összpontosító erő a kínai öt elem tana szerint a föld elemhez tartozik, amely a gyomor, a lép és a hasnyálmirigy energiájáért felelős. A Rudra-mudra erősíti a föld elemet és annak szerveit…